- 107 - uitkwamen, meestal fout waren. Soms maakte meester (mis schien wel eens opzettelijk) een fout in de opgave en dan kon je je thuis het rambam zitten cijferen om die nul te krijgen die nooit kon komen. Decimale breuken en rente-berekeningen werden veelal nogal moeilijk gevonden maar alles bij elkaar was die rekenarij een hechte basis voor de H.B.S., voor de school die ons o.a. in Delft moest kunnen brengen. Ook Hupie's school werd nogal druk bezocht door leerlingen uit de omstreken. Met name jongens uit de bollenstreek, waar het lager onderwijspeil in die dagen blijkbaar een beetje „dorps" was, kwamen zij, die voor verdere studie nog wilden doorgaan. Dat ging dan meestal met de antieke stoomtram die Haarlem met Leiden verbond. Ik geloof dat er gedurende die ritten nogal vaak kattekwaad werd bedreven en dat de con ducteurs dus niet allemaal even enthousiast waren over die klandizie. Uit Hillegom, zo herinner ik me, kwamen ook een paar bel hamels, twee gebroeders, zoons van een eerzaam bollenme- neer, die, na al menige waarschuwing te incasseren te hebben gekregen, op een luisterrijke morgen terwijl de rit tegen de wat hoge Glipperbrug in vaart was, de laatste wagen van de tram plotseling loskoppelden zodat die in zijn eentje weer te- rugsukkelde met al de soesah en oponthoud die dat veroor zaakte. Gevolg: abonnementen werden afgenomen. De reis moest toen per spoor gebeuren, duurder en veel tijdrovender wegens het tamelijk afgelegen station in Hillegom. Treinwa gons afkoppelen ging niet zo gemakkelijk, het reisvermaak werd dus afgewisseld door tochten over de treeplanken tijdens de ritten en bezoeken aan andere coupé's. Ook de spoorweg maatschappij kon deze soort van passagiers niet waarderen, de trein werd dus eveneens verboden en zo verdween de school van Hupie weer uit hun jongensbestaan. Tot zover het relaas over de school van Hupie dat de lezer weer gebracht heeft tot voor de poorten van de „prachtschool" uit het jaarboek 1964. Praten en schrijven maakt de tongen en de pennen los, dat

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 109