112 hij schreef gisteren een brief wordt dus ófYesterday he wrote a letter óf He wrote a letter yesterday. Van Heyman was ook het nuttige uitspraakzinnetje (klemtoon) The po/zceman walked along the canal with a cigar in his mouth. Allebei typische Heyman- stokpaardjes. L. van der Vegt is al evenzeer „naar het leven getekend" op de foto. Zo zat hij in de vijfde klasse op een stoel als een van de zwakke broeders in de wiskunde op het schoolbord een moeilijk vraagstuk moest voordoen. In die houding zat hij de sukkelaar op een soort opgewekte, raillerend berispende toon aan te moe digen. Alleen de eeuwige sigaar ontbreekt op de foto, daarmee te worden afgebeeld vond hij zeker niet helemaal „comme il faut Zo was hij wel een beetje, de wereld van toen was wel conventioneler dan de huidige. De foto van Dr. Calkoen herinnerde me er plotseling aan dat deze fietsrijdende leraar in de werkuren op school eigenlijk een soort huismus was. Je zag alle leraren nog wel eens in de gan gen van de school lopen, maar Calkoen, zo leek het wel, kwam daar vrijwel nooit hij bleef maar hardnekkig in zijn domein van geprepareerde dieren en dergelijk fraais en zijn fotograaf zal hij ook wel geprest hebben boven in zijn eigen lokaal hem te komen kieken. Hij was zo echt de allenige baas in dat do mein en dat drukt de kiek ook wel goed uit. Het is merkwaardig hoe in de correspondentie naar aanlei ding van mijn eerste stuk de schrijvers bijna altijd, al is het ook nog maar zo summier, uitweiden over de een of andere leraars figuur waaraan zij de levendigste herinnering hebben. Veel enthousiasme over Calkoen is er in die brieven niet te vinden maar toch was er een bijna tachtigjarige oud-leerling die hem de beste van alle leraren had gevonden omdat hij praktisch nooit straf gaf. Inderdaad is het waarschijnlijk wel juist dat een leraar die het jaar in jaar uit zonder straf afkan, daarmee bewijst dat hij zijn klassen in alle rust aan kan, arbeidsvrede handhaven is een belangrijke zaak ook in het schoolbestaan. Deze zelfde briefschrijver had Bruyel de slechtste gevonden, blijkbaar omdat deze hem eens voor een van een naast hem zittende knaap overgeschreven geschiedenisproef een slecht

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 114