117 was als leraar streng, rechtvaardig en systematisch. Hij gaf voortreffelijk les in de moeilijke Duitse grammatica. Deze leerling ging na de derde klasse naar de Amsterdamse Handels school om daar te ervaren dat hij in de Duitse taal de jongens van die school door het onderricht van De Haan ver vooruit was en dat hij in het Frans zwaar heeft moeten blokken om het de Amsterdamse leraar naar de zin te maken. Van wanorde was bij De Haan nooit een spoor, zijn staalblauwe strenge ogen en krakende stem hielden elke klas volkomen in bedwang. Haarlems Stadsbeeld De stad Haarlem zag er in de tijd van de oude H.B.S. uiter aard anders uit dan tegenwoordig, weinig lawaai in het ver keer en weinig bouwerij en brekerij van betekenis. Op de Oude Gracht waar nu het postkantoor is, stonden kleine win keltjes. In een daarvan woonde juffrouw Rasmussen, een soort H.B.S.-Dove Ka-bedrijf, o.a. dropverkoopster maar dan per half ons minstens en dus veel duurder. Het waren ook su perkwaliteiten die ze verkocht, jujubes en griotjes. In de Zijl straat was een boeken-antiquariaat van de heer Fröhlich waar sommige leerlingen al hun schoolboeken tweedehands kochten op gevaar af dat de leraren soms meer dan de helft van die oude drukken afkeurden voor schoolgebruik. Aan het einde van een cursusjaar snelden velen naar Fröhlich, om de baar dige man, die ik altijd een gelijkenis heb toegedicht met ,,01d Fagin", de bekende Dickens-hguur, weer opnieuw aan een voorraadje „tweedehandjes "te helpen, maar meer nog om hun zakgeld te versterken. Er waren jongens die voor de aankoop van hun schoolboe ken van thuis „carte blanche" hadden voor aanschaffing van nieuwe exemplaren op rekening bij een boekhandelaar en die de nieuwe boeken onmiddellijk trachtten door te verkopen aan Fröhlich. Maar de oude baas trapte daar niet in en schreef een ingezonden stuk in de plaatselijke pers, waarin hij aan de ou ders de raad gaf hun schoolgaande kinderen een wat meer pas send zakgeld te geven, zodat ze dergelijke slinkse streken niet behoefden te gebruiken.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 119