118 Ook de Jacobijnestraat was destijds een andere straat. De stadhuis-aanbouw aan de noordzijde was er nog niet, daar was o.a. een klein winkeltje waar wij schoolbeboeften konden kopen. Verderop was de school van Van der Wilk, wat het leerprogramma betreft een soort van MULO „avant la lettre", waar volgens boze tongen niet de allervlugste leerlingen ter schole gingen. Op het Prinsenbolwerk was nog een echte middelbare school, een soort concurrent van onze H.B.S. Dat was het In stituut Prins, voor een deel naar ik meen, een internaat waar de leerlingen ook onder toezicht studeerden. Aan het einde stond ook hetzelfde H.B.S. eindexamen van onze school. Een leraarsoordeel Een schrijver die een verhaal over de school uit zijn jeugd betitelt als „een prachtschool", ontveinst zich uiteraard niet dat er wellicht mensen geweest kunnen zijn met een kijk op voor hem verborgen kanten van diezelfde school die in minder prettige herinneringen is vastgelegd. Minstens zo belangrijk als de leer lingen op een middelbare school zijn ongetwijfeld de leraren. Onder elkaar vormt het leraren-corps een aparte wereld, een soort terra incognita voor de scholieren. Het was er een uit dat kamp die de vrees uitte dat ik de school als te paradijsachtig had afgeschilderd. Hij komt in zijn brief met bewijzen van het tegendeel, maar de begindatum van zijn functie, in de herfst van 1908, betekent dat zijn erva ringen niet tot de geschiedenis van de Jacobijnestraat-school behoren. Dat het splinternieuwe schoolgebouw al bij de aan vang veel te klein bleek te zijn, hoort thuis in een volgend, niet door mij te schrijven hoofdstuk, evenals de voor de oude lera- ren-garde zwaar deprimerende mededeling in een vergadering omstreeks 1908, dat zij voortaan evenals alle gemeente-ambte naren, volgens een nieuwe verordening op 65-jarige leeftijd pen sioen moesten aanvragen. Overheidspensioenen waren in die tijdaan de lage kant en voor de oudere mannen als Heringa, Zui- dema, Galkoen, Heyman e.a. was het geen vrolijk bericht. De uitzondering die blijkbaar gemaakt werd voor de overbrenger

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 120