eenheid of drievuldigheid betekent. Een woord dus met een religieuze inslag, passend bij het ambt van Nolst Trenité's vader, die Waals predikant is geweest. De jeugdomgeving van Trenité moet dus zonder twijfel eer der Frans dan Engels geweest zijn. Dat wij de Waalse dominé's zoon enigszins Engels vonden was blijkbaar niet de enige uiter lijke vergissing die wij in onze jeugdige onervarenheid maak ten. Ook zijn in onze ogen enigszins bedaagde ingetogen heid in die vroege jaren (ca. 1900) al, toen hijzelf maar nauwe lijks dertig jaar oud was, kan hem nooit van nature zo hele maal eigen zijn geweest. Het aanvankelijke doel van zijn uni versitaire studie was leraar in de oude talen te worden. De gegevens duiden er op dat hij als corpslid een zeer levendige student geweest moet zijn, die van een karige toelage niet vol gens zijn geaardheid rond kon komen en die er geen zin in had te trachten daarop te bezuinigen. Deze jolige classicus die, getuige zijn opgewekt-luchtige vertalingen van de antieke literatuur, blijkbaar pas op latere leeftijd ging inzien dat de Ouden ook jolig konden zijn, vond in die eerste jaren zijn aanvankelijke studieveld misschien wat te droog. Na een geslaagd candidaatsexamen zwenkte hij om en volgde zijn oudere broer, die met de rechtsstudie bezig was. Rampzalig voor hem, ontviel hem toen zijn vader door de dood waardoor althans die royale wijze van studeren onmoge lijk werd en ging hij zinnen op een systeem de studie uit te stel len totdat een zelf-gevormd spaarfonds de hervatting in ruime trant later weer zou mogelijk maken. Voor die fondsvorming wilde hij inmiddels een geld-inbrengende functie opzoeken. Gelukkig had hij in zijn corps-kringen veel waardevolle rela ties gemaakt en zo lukte het hem in contact te komen met een gefortuneerde familie die naar de Verenigde Staten vertrok en op zoek was naar een beschaafde jonge man die als huisle raar zou kunnen meegaan en waken over de studie van de op groeiende kinderen in dat gezin. Nolst Trenité bood zich aan, werd aangenomen en vertrok met de familie naar de Verenigde Staten. De teleurstelling kwam voor hem, toen hij na een paar

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 123