- 122 jaar merkte dat deze functie hem in het financiële niet kon helpen het hoofddoel te bereiken. De aanwas van de zo onont beerlijke spaarpot ging te langzaam en hij zag zich genood zaakt voor zijn werk een hoger salaris te vragen. Toen die ver hoging hem werd geweigerd en hij van mening was dat hij de functie onder die omstandigheden niet meer kon blijven waar nemen, moest hij wel naar andere middelen uitzien. Naar Ne derland terugkeren zou geen oplossing kunnen brengen, de te kleine spaarpot zou het hem dan toch niet mogelijk hebben gemaakt de studie weer op te nemen. Hij besloot dus via Neder- lands-Indië te reizen, wellicht zou er in dat land gelegenheid zijn een inkomstenbron te vinden die hem tot snellere sparing zou in staat stellen. Het geluk was met hem. In Indië aangeko men ervoer hij dat aldaar een chronisch gebrek heerste aan middelbare leerkrachten en dat daar de mogelijkheid bestond om zonder officiële bevoegdheid, dus zonder actes, een aan stelling te krijgen. Zijn talenaanleg had hem in Amerika gehol pen heel veel van de Engelse taal op te steken. Hij kreeg op grond daarvan een aanstelling te Batavia als leraar Engels. Dat zijn Engels ietwat Amerikaans getint was, vormde in die wereld in die tijd geen bezwaar. Zijn nieuwe functie bracht zoveel in dat hij in het sparen veel beter slaagde en na een zekere tijd de sprong meende te kunnen wagen. Hij keerde, via Japan reizende naar Utrecht terug met de bedoeling zijn studie nu verder af te ronden. In het vaderland maakte hij zich allereerst klaar voor de acte Engels M.O.A. Na enige examenvoorbereiding lukte hem dat, waarna hij zich op de studie in de staatswetenschappen wierp, waarin men op stellingen kon promoveren. Thans gewapend met de officiële bevoegdheid Engels onder richt te geven in de lagere klassen van de vroegere H.B.S. en de staatswetenschappen in de IVde en Vde klassen, verkreeg hij zijn aanstelling als leraar aan de Haarlemse H.B.S. De verschillende plaatsen op de wereld die Nolst Trenité voor zijn leraarsbestaan lange tijd had bewoond, hadden hem

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 124