123 zeker geen Frans cachet gegeven en het was juist dat enigszins bijzondere stempel waarvan wij de oorzaak niet kenden, dat hem in onze ogen blijkbaar toch al minstens onmiskenbaar on derscheidde van de meer gebruikelijke dicht-bij-honk vorming van zijn collega-leraren. Uit bovenstaand gedeeltelijk levensverhaal is het wel duide lijk dat het geenszins zo uitzonderlijk was dat wij leerlingen Trenité als Engels zagen; hem, de Engelse leraar, de Engelse pedagoog. Hij heeft zich als jonge man jarenlang in een Engel se taalsfeer bewogen, wat hij zich daarin eigen maakte als pe dagoog, was eveneens Engels; andere voorbeelden had hij niet in een wereld die in die laat-Victoriaanse jaren overal door drenkt was van de cultuur van een imperium dat onomstreden die wereld beheerste. „Britannia rules the waves" was toen nog een springlevend begrip. Aldus een stuk jeugdgeschiedenis van de man die, begonnen als een Haarlemse H.B.S. leraar-Engels, eindigde als Neder lands onvolprezen Charivarius. Een jeugd vol strijd in een wereld nog zonder studie beurzen. Tot besluit van deze schoolvertellingen zou ik willen terug grijpen op wat een vaardig scribent, Jhr. Jan Feith, in de jaren tachtig eveneens leerling van die oude Jacobijnestraat-H.B.S., in 1924 in de jubileumkrant vol trots over zijn medeleerlingen schreef voor de jonge lezers van die krant: „Ik laat slechts mijn eigen klas in gedachten de revue passeren Wim Blits die het tot generaal en inspecteur der artillerie in Nederlands Indië heeft gebracht. Jan Kremer die ko lonel bij de Marine is en zich onderscheidde door de jongste beklimming van den besneeuwden Wilhelmina- top op Nieuw-Guinea. Willem Landré een der bekend ste muziekkenners en gevierd als toondichter. Ko van Maanen die als Redacteur van de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant" een eervolle plaats in de journalistiek in neemt Meyer (ik durf zijn bijnaam van Puckie nu niet meer aanhalen) die, na onlangs gedurende zijn Europeesch

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 125