Bloemendaalseweg en de Boslaan, „Het wapen van Bloemen- daal". Nu is daar een groentewinkel gevestigd. Maar behalve met tappen verdiende Thijs zijn brood ook met een achter het café gelegen boerderij. Blijkbaar ging het hem als kastelein zowel als boer voor de wind, want in 1869 koopt hij voor vijf tienhonderd gulden een stuk grond van ruim acht aren ten noorden van zijn bedrijf. Op die grond had Maas tevoren al een koetshuis laten bouwen en nu beoogde hij de bouw van een logement, of, zoals in de notulen van B. en W. van 26 fe bruari 1869 vermeld staat: „een zaal en woonhuis". Het logement, dat hij na gereedkoming met zijn gezin betrok, werd door hem „Hotel Kennemerland" genoemd. Het beheer ervan berustte in hoofdzaak bij zijn echtgenote, want ook toen bleef hij de boerderij aanhouden, terwijl hij tevens stalhouder was. In het voorjaar van 1870 ging hij er toe overenige bomen te planten en een hekwerk voor het logement te plaatsen, waarvoor het gemeentebestuur hem de vereiste vergunning verleende. Vanuit hotel „Kennemerland" begon Maas in 1873 met zijn omnibusdienst van Bloemendaal over O verveen naar Haarlem Station, waarmede het eerste openbaar vervoermid del tussen beide buurten en de stad zijn intrede deed. Deze dienst getuigde er niet alleen van dat Maas ondernemend van aard was, maar ook dat hij zakelijk inzicht bezat, omdat hij verwachtte dat vele passagiers bij aankomst of vertrek van de bussen een gezellig zitje zouden vinden in zijn logement, dan wel het plan zouden opvatten er gedurende de zomer enige tijd te komen logeren. Over de exploitatie van Maas' omnibusbedrijf zijn helaas zo goed als geen gegevens bewaard gebleven. Behalve hetgeen hierover in het Bloemendaalse gemeente-archief werd aange troffen en de door enkele oude ingezetenen verstrekte bijzon derheden, kon slechts geput worden uit bekendmakingen, die Maas over zijn dienst in de Haarlemse dagbladen publiceerde, zoals dienstregelingen en tarieven of uit overige krantenbe richten, die over de omnibusdienst verschenen. De uitvoering van de dienst geschiedde blijkbaar op zeer eenvoudige wijze met weinig of geen administratieve bemoeiingen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 129