131 kooprecht dan ook gebruik. Maas echter werd verplicht voor zijn bussen per rit te betalen. De Directie had namelijk gewei gerd hem het recht van afkoop der tolgelden te verlenen, om dat het veelvuldig heen en weer rijden der zware omnibussen schade aan de straatweg toebracht. Maas strijdlustig van aard hief met ingang van 4 October 1885 de dienst over Bloemen- daalseweg en Zijlweg naar Haarlem op en liet zijn bussen over Kleverlaan en Schoterweg naar de stad rijden. Dit geschiedde toen 5 maal per dag v.v. tegen een tarief van f. 0,11\ per per soon en per rit. Tengevolge van deze inkrimping van de dienst bood hij 8 paarden en 2 omnibussen te koop aan. Tot verkoop hiervan is het evenwel niet gekomen. De getroffen inwoners zullen zeker moeite hebben gedaan om Maas te bewegen de oude route weer te rijden, hetgeen tot gevolg had dat hij per 14 april 1886 daartoe overging. Misschien waren de geruchten over een eventuele oprichting van een Tram-Omnibus Maat schappij ook van invloed op dit besluit. Intussen protesteerde Maas en tijdens zijn tweede omni- busdienst deed hij dit opnieuw bij de Directie van de Straat weg en het gemeentebestuur tegen het hem geweigerde af- kooprecht. Dit protest had tot gevolg dat zowel de Directie als het gemeentebestuur rechtskundige bijstand inriepen. Na lange tijd schijnt de zaak voor Maas op bevredigende wijze te zijn opgelost. Volgens het zeggen van een van zijn zoons gaf de Directie hem de teveel betaalde tolgelden terug. Toch heeft daarna zijn onderneming niet lang meer bestaan; persoonlijke redenen en de totstandkoming van een tram-omnibusdienst deden hem nog in hetzelfde jaar besluiten zijn dienst te staken. De dienst van Maas kwam in de dertien jaar van zijn be staan nog wel eens in het nieuws, al was het maar door de aan rijdingen waarbij personeel en materieel betrokken waren. Zo werd op de Bloemendaalseweg een speciale veldwachtersur veillance ingesteld, terwijl een dodelijk ongeluk in de Bartel- jorisstraat, waarvan een twaalfjarig meisje het slachtoffer werd, een actie tot verandering van de route tot gevolg had. Maas werkte echter ook mee aan de oplossing van een grote, te Haarlem gepleegde diefstal.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 133