143 Arnhem bevindt, en wel om het feit dat op de zijwand van de bus het gemeentewapen van Bloemendaal voorkomt, omgeven door de woorden „Omnibus Maatschappij". Dat de wagen uit Amsterdam afkomstig is blijkt uit de overige opschriften, nl. ,,Dam-Doklaan" en „Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij". De bus is een z.g. „Imperiaalwagen", bovenop plaats biedende aan 16 personen. De aanwezigheid van het Bloemendaalse ge meentewapen nu deed vermoeden, dat deze Amsterdamse wa gen in latere jaren in Bloemendaal dienst deed. Bij navraag bleek dit inderdaad het geval te zijn geweest. De omnibus die oorspronkelijk toebehoorde aan de Amsterdamse Omnibus Maatschappij, reed tussen de jaren 18721883 te Amsterdam op de lijn Dam-Doklaan. Hoogstwaarschijnlijk zal de wagen door Maas van de A.O.M. zijn gekocht. Immers bij de keuring van zijn bussen in 1880 behoorde daartoe een soortgelijk voer tuig. Toen Maas in 1886 zijn bedrijfsmaterieel aan J. A. van 't Riet en deze in hetzelfde jaar dit aan de Tram-Omnibus Maatschappij overdeed, zal de hier bedoelde bus daarvan deel hebben'uitgemaakt. Over de verdere lotgevallen van de wagen kan nog medegedeeld worden, dat deze na liquidatie van de Tram-Omnibus Maatschappij het eigendom werd van het Amsterdamse Studenten-dispuut „Vondel" en vervolgens van de Amsterdamse Rijtuig Maatschappij. In de oorlogsjaren bewees hij nog goede diensten. In 1950 stond de Rijtuig- Maat schappij het oude voertuig in bruikleen af aan het Openlucht museum te Arnhem.1 Toen de Maatschappij haar dienst begon, beschikte zij over een 16-tal paarden, in de negentiger jaren waren dit er 22 a 24. Koetsiers en conducteurs die op de verschillende wagens dienst deden, waren Toornend, Wiebes en Breek, voorheen bij Maas werkzaam, alsmede Van de Pol en Burger. In deze tijd werd de komst van de bus niet meer door trompetgeschal aan gekondigd, daarvoor gebruikte men alleen een bel. (1) In mei I960 werd de omnibus van Arnhem naar het Nationaal Rijtuig museum „Nienoord" te Leek (Gr.) gebracht. In november van dat jaar schonk de Amsterdamse Rijtuigmaatschappij de wagen aan het Rijtuigmuseum.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 145