145 grote betekenis de bloembollencultuur toen in de dorpen Over- veen en Bloemendaal nog was. Ook 's zomers bewees de char- a-bancs goede diensten, dan voor een tocht door „Mooi-Bloe- mendaal". Deze rondritten leidde de heer Koolhoven zelf, waarbij hij enthousiast de nodige aanwijzingen en toelichtin- gen gaf. Bij een voor Bloemendaal belangrijke gebeurtenis is de char- a-bancs ook gebruikt en wel tijdens het fraaie bloemencorso, dat onder auspiciën van de A.N.W.B. op 12 april 1896 in deze gemeente gehouden werd en dat duizenden toeschouwers trok. De sportieve Koolhoven, ook wat de wielersport betrof, was de organisator van het corso. De door zijn bemoeiingen voor dit doel prachtig versierde hoge wagen, werd getrokken door vier paarden, die bestuurd werden door een koetsier, evenals de twee begeleidende stalknechten, in Oud-Hollandse kleder dracht. Op de wagen bevond zich de Oud-Hollandse kapel on der leiding van de dirigent Wolff ter muzikale opluistering van de stoet. Door-al deze activiteiten van de Maatschappij, waarmede in de afgelopen jaren enige uitbreiding van haar materieel ge paard ging, deed zich de behoefte aan meer bedrijfsruimte ge voelen, zodat enige panden aan de Boslaan werden aangekocht. Dat was in 1896, zes jaar voor het einde van de Bloemendaal- Overveen-Haarlem-Tram-Omnibus-Maatschappij. De eeuw wisseling luidde immers ook voor Bloemendaal een nieuwe tijd in, die beslissend voor de BOHTOM zou zijn. Haar noodlot diende zich in de negentiger jaren al aan in de vorm van de vele concessie-aanvragen voor een electrische-tramverbinding tussen Haarlem en Bloemendaal. In 1900 was het zover dat de Eerste Nederlandse Electrische Tramweg-Maatschappij (ENET) van Haarlem uit Bloemendaal via de Kleverlaan be reikte. Behalve het gedeelte over de Korte Kleverlaan, waar het eindpunt was, liep de gehele lijn over Haarlems gebied, omdat de Kleverlaan onder Bloemendaal toen nog eigendom van de stad Haarlem was. Dit nieuwe, moderne vervoermiddel was al dadelijk zó bij het publiek in trek, dat dit ten koste moest gaan van de verou-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 147