EEN OUD KRUITMAGAZIJN BEZUIDEN SPAARNWOUDE Niet alleen in oorlogstijd vormt een kruitmagazijn, of, zooals de nieuwere term luidt, een „munitie-magazijn", wanneer het geheel, dan wel gedeeltelijk gevuld is, een groot gevaar. En toch, zooals de spreekwijze bevestigt, het kruit moet droog ge houden worden. Daarom is en was tegen vocht zooveel moge lijk gevrijwaarde opberging een eerste vereischte. Verpakt meestal in tonnen werd de springstof in kelders opgeslagen, vaak in een afzonderlijk staanden sterken toren en een enkele maal in een schip, maar zelfs die zekerheid waarborgde geens zins een volstrekte uitsluiting van ongelukken. Vanouds is het bovendien dikwijls de bliksem-inslag geweest, die hier tot ver woestende resultaten geleid heeft. Het onweer vernielde zoo op 24 Augustus 1680 den zwaren achtkanten toren van het be roemde kasteel van Heusden met een verschrikkelijk effect. Het geheele kasteel van Bredevoort vloog op 11 Juli 1646 in de lucht terwijl het stadje meerendeels tot een puinhoop werd, toen het hemelvuur vat op het kruitmagazijn had gekregen. Te Delft ging op 12 October 1654 het buskruitmagazijn" 't Se creet van Hollandt met bijna honderdduizend ponden kruit in een geweldige klap teloor. Bijzonder berucht was in deze de stad Ostende, die tot driemaal toe een dergelijke calamiteit te doorstaan kreeg, waarbij de daverende ramp van 19 Sep tember 1826 zeker de kroon spande1. Men denke voorts nog behalve aan de talrijke ontploffingen in kruitmolens aan de ex plosie van 12 Januari 1807 van het kruitschip op het Rapen burg te Leiden2, terwijl bij onze generatie nog versch in het ge heugen ligt de misère, die het stadje Muiden in dit jaar beleef de tengevolge van het ongeluk met de trotyl op de terreinen van de nabije „Kruitfabriek de Krijgsman". Na deze opsomming van ongelukkige gebeurtenissen, die nog bij lange na niet volledig is, moge hier de geschiedenis vol-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 158