158 pakhuis van alle „pulver" gevonden werd in de kelders van het Muiderslot De dienst der genie te Amsterdam, onder commando van den bekwamen generaal A. Croiset en het Hollandsche „Groot Gommité Centraal van Artillerie en Genie" ontwierpen toen een plan om binnen de linies evenveel, dus 4 kruitmagazijnen te stichten, elk voor een kwart miljoen pond. Merkwaardig is evenwel, dat dit project in de oogen van den Koning van Hol land géén genade kon vinden. De minister van Oorlog moest dan ook aan zijn „Commité" melden op den 8en van Gras maand en zulks onder terugzending van het overgelegde ont werp, „dat Zijne Majesteit afkeurende, dat zoodanige groote quantiteit Pulver, als waar voor de voorn: magazijnen ont worpen waren, in een gebouw geborgen zou worden, door het committé een ander project zou dienen te worden ingezonden van een locaal geschikt tot berging van 50 a 60.000 ponden' met eene opgave tevens zoo van het getal en der plaatsen,' waar die te stichten als, van de daartoe benoodigde kosten". Het Comité toog opnieuw aan het werk en reeds den volgen den dag viel een beslissing: er zouden nu 16 magazijnen rond om de hoofdstad worden gesticht, elk voorzien van een portaal en een afgesloten plaats aan een der zijden over de lengte van het ge bouw. Hoewel dit met zooveel woorden niet verklaard werd, was het toch zoo, dat in deze wijze van inrichting de laatste snufjes op het gebied van kruit-opberging waren toegepast. Het 15e in die serie gebouwen nu was dat „achter de Post aan het Penmngsveer", derhalve Zuid van Spaarnwoude*. Min of meer spijtig voegde het comité aan zijn beslissing toe, dat de onkosten „tot het etablisseeren van die gebouwen veel hooger sullen lopen dan die gene, welke men voormaals gecalculeerd ad En bovendien zoo voegden de leden er met een min o meer vooruitziende blik aan toewas te verwachten, dat de veelheid van gebouwen heel wat surveillance zou verei- schen Croiset, die de vier groote magazijnen had ontworpen, moest nu opnieuw teekeningen laten maken en prijzen doen bereke nen. De opdracht om dit uit te voeren viel te beurt aan den te

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 160