168 Wanneer men bedenkt, dat de limietpalen, die rondom het terrein geplaatst waren uit blauwen hardsteen bestonden, een (op de hoeken afgeschuind) bovenvlak hadden van 30 X 30 c.m. bij een totale lengte van ruim één meter en al waren zij bovenaan tot een hoogte van omstreeks 30 cm. (horizontaal en vertikaal) keurig gefrijnd, onderaan bruut behakt waren, dan zal men meteen de overtuiging hebben opgedaan, dat het met preciesie stellen van zulke circa 300 KG. wegende blokken een zwaar karwei geweest moet zijn, dat veel kennis van zaken heeft gevergd en waarmede uit den aard der zaak ook een offi cier de Genie belast moest zijn geweest. De palen werden, nadat bij beschikking van het Departe ment van Oorlog dd. 28 Juli 1846 de aanbesteding daarvan was goedgekeurd, geplaatst. De leiding daarvan berustte bij den Kapitein-Ingenieur I. E. H. Baron van Voorst tot Voorst en den Ien Luitenant-Ingenieur C. P. del Campo gend. Camp13. Militair gesproken dreigden de hooge gronden tusschen Santpoort en Spaarndam steeds als een gevaarlijk acces en bij het vergrooten en verbreeden der versterkingen hier op het „Front van Haarlem" en terzijde van laatst genoemd dorp deed toen de oorlogsdreigingen voor ons land weer toenamen al lengs de behoefte zich gevoelen om dicht achter de linie toch weer over een kruitmagazijn te kunnen beschikken. Het zal omstreeks 1850 zijn geweest, dat men dan ook tot herbouw daarvan op de voormalige fundeering overging, waarschijn lijk, zooals de plannen meebrachten, in de vorm van een hou ten loods. Zooveel is zeker, dat de om haar duidelijkheid zoo zeer geroemde „Gemeente-atlas van Nederland" van J. Kuy- per op het in 1865 uitgegeven kaartblad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude hier ter plaatse een „Kruidmagazijn" ver meldt. Klaarblijkelijk heeft toch die herbouwde loods niet voldaan en terecht is toen geoordeeld, dat een steenen gebouw voor het doel waartoe het bestemd was, wis en zeker de voorkeur ver diende. Practisch gesproken zat toch zoo ongeveer de helft van het vroegere gebouw, het paalroosterwerk van 1810 en wat

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 170