- 169 daar bij behoorde nog in den grond. Men behoefde daarom het bovenaardsche alleen nog maar op te trekken. Dat is ge daan14. En, wijs geworden, heeft men er een steenen wachters woning aan het oosteinde van het laantje bijgebouwd. De aanbesteding van magazijn met woning had plaats op 16 April 1870; aannemer was J. Galman. De raming bedroeg f. 9500,en de bouw werd uitgevoerd onder opzicht van den Ien luitenant-ingenieur F. J. van Heusden15. Het magazijn was aldus geconstrueerd, dat het 27.500 KG. kruit in tonnen bevatten kon. Dit gebouw van 1870 heeft de tand des tijds glansrijk door staan en het verkeert ook nu nog in uitmuntenden staat. En toch, het was weldra voor zijn doel volstrekt ongeschikt ge worden. Immers de wijze van opberging van de munitie vor derde tengevolge van de ontwikkeling der techniek een totale wijziging der bouw-voorschriften. Te beginnen met de laatste jaren der vorige eeuw construeerde de Genie daarom achter dit westelijke front van de „Stelling van Amsterdam" vier voor dien tijd hoogst moderne en van aarden dekkingen, bin nen omloopende gangen en vakverdeelingen, in ijzer over kluisd voorziene munitie-magazijnen. Men vindt dat viertal nog achter de Assendelver Zeedijk en aan het Westeinde van den Nieuwendam. Ook deze zijn echter alweer volkomen ver ouderd, waarom zij afgestooten zijn en aan boeren in gebruik kwamen. Ongeveer zóo ging het te Spaarnwoude. Nadat het kruit huis gedurende lange jaren leeg gestaan of tijdelijk verhuurd was geworden werd het met het wachtershuis, thans uitmake- de kadaster sectie H. gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude no. 329 door den Staat bij acte van 21 Juli 1943, over geschreven ten Hypotheekkantore te Haarlem op den 29en d.a.v. in deel 1826, no. 86, verkocht aan den vroegeren huur der, den heer A. F. Buijs te Spaarnwoude. Het voormalige ma gazijn is tegenwoordig plaatselijk genummerd Kerkweg 19, terwijl het wachtershuis, hetwelk door den tegenwoordigen ei genaar-bewoner is vergroot, aldaar het nummer 18 voert. Het oude, op een verhevenheid in het terrein gelegen maga-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 171