ARCHEOLOGISCHE VONDSTEN TE HAARLEM-SCHALKWIJK IN 1966 Bij de graafwerken voor de stadsuitbreiding in Haarlem oost zijn verscheidene vondsten gedaan. Eén der belangrijkste is ongetwijfeld de ontdekking van een vuurstenen pijlpunt door het A.W.N.-lid P. B. Wiesenhaan. Hij vond deze bij het bekijken van uit een sloot opgeworpen zand, aan het eind van de Engelandlaan. Het is een pijlpunt met schachtdoorn en weerhaken. Het fraai geretoucheerde voorwerp, lang 2,4 cm, breed 1,8 cm, is licht beschadigd. Het is hier dus vrijwel in situ aangetroffen en het genoemde zand moet samenhangen met de meest oostelijke strandwal, die volgens geologen omtrent 2300 vóór Chr. door de zee is opgeworpen. Deze lage zandrug, in het terrein nauwelijks zichtbaar, komt ergens onder het voor malige IJ vandaan en zet zich via Spaarnwoude voort in de richting van Heemstede. De pijlpunt moet hebben behoord tot de Klokbeker- of de Hilversumcultuur, en is globaal te dateren rond 1500 vóór Chr. Tot nu toe is dit het oudste cultuurobject dat in Haarlem is gevonden. Een nader onderzoek ter plaatse lijkt ons zeker gewenst. Verder zijn te Schalkwijk nog allerlei vondsten uit latere pe rioden gedaan. Het ziet ernaar uit, dat men eeuwenlang afval uit de stad daar buiten gedeponeerd heeft, deels om moerassig terrein op te hogen, deels om de rommel kwijt te zijn. Er zijn scherven van kogelpotaardewerk gevonden, die vrij zeker in de 12e eeuw thuis horen. Mogelijk ook hebben daar toen Middel eeuwers gewoond. Maar het leeuwendeel van de vondsten stamt uit de 16e en vooral 17e eeuw. Opvallend is het grote aantal hele of fragmentarische pijpaarden beeldjes, waarover van de hand van de heer F. W. H. Friedèrich in het april-num- mer (1967) van „Westerheem" een rijk geïllustreerd artikel is verschenen. Hierbij vindt men zowel Madonna's, die ten dele terug gaan op 15e eeuwse voorbeelden (zoals o.a. in de wallen van Utrecht gevonden zijn), als heiligenfiguren, kinderen, offi-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 174