- 181 Van de restauraties die in het afgelopen jaar werden voort gezet, noemen wij op de eerste plaats de toren van de Grote- of St. Bavokerk. De tweede lantaarn werd dit jaar verder afgewerkt, de twee de omloop met bijbehorende balustrade aangebracht en vol tooid. Van de eerste lantaarn zijn alle te vernieuwen onderde len afgenomen om op de beganegrond te worden gecopieerd. Dit laatste werk vordert in zodanig tempo, dat het herstel van de eerste lantaarn het volgend jaar een belangrijke vordering zal maken. Reparaties en vernieuwingen aan de constructie van de eerste lantaarn worden voortgezet. In de tweede lantaarn zijn inmiddels de luidklokken en de Damiaatjes weer opgehangen en in bedrijf gesteld. Voor ver scheidene niet-Haarlemmers, die in de tijd waarin de Dami aatjes zwegen, in de binnenstad kwamen wonen, betekende het ons zo vertrouwde geluid een grote verrassing, die niet door allen evenzeer op prijs werd gesteld (leiding: Openbare Wer ken, afd. Monumentenzorg, adviserend architect: J. Prent). Het herstel van de Sterrenwacht van Teylers Stichting na dert zijn voltooiing. Deze geestige bekroning van Viervants ovale museumkoepel is, dank zij herstel van de oorspronkelijke lichte beschildering, weer een sierlijk accent in hetstadssil- houet geworden (architect Willem J. Peereboom). De restauratie van het voorhuis van Kleine Houtstraat 124 werd verder voortgezet (architect: J. H. Smidt). Hetzelfde geldt voor het perceeltje IJdijk 35 te Spaarndam; aangezien de eigenaar ook IJdijk 37 wist te verwerven, mag worden verwacht, dat deze eerste Spaarndamse restauratie spoedig door een tweede zal worden gevolgd, (architect: H. F. Rappange). Het aspect van de Kerkstraat zal verder verbeteren door het herstel van perceel nr. 16, waarmee dit jaar werd begonnen (architect: M. J. Meuleman). In de Omvalspoort werd het herstel van de percelen 1, 3 en 5 aangevat. Hier zullen op de begane grond bedrijfsruimten, in verdieping en kap drie woningen tot stand komen (leiding: aannemingsbedrijf W. ter Metz Co.).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 183