ALBERTUS DITHMAR HUIJSMAN 17 augustus 1888 26 februari 1966 Mijn eerste herinnering aan A. D. Huijsman was van een wat ronde man die in de zomer op gymnastiekschoentjes en met de hoed op het hoofd met kleine snelle pasjes onhoorbaar door het bedrijf trippelde. Hij had die lenige elegance die dik ke mensen soms hebben. A. D. H. zoals hij in de wandeling werd genoemd was toen, in 1934 juist directeur van de toen twee jaar oude Naamloze Vennootschap geworden, na jaren lang secretaris van de di rectie van de „Firma" Joh. Enschedé en Zonen te zijn geweest. Zijn intreden in de Firma was een gevolg van de oorlogsom standigheden en de daaruit voortvloeiende mobilisatie van 1914. Huijsman, die toen in Leiden studeerde, beschouwde Char les Enschedé als een tweede vader. Charles, de befaamde his toricus van de nederlandse lettergieterijen zijn boek „Les Fonderies de Caractères et leur matériel dans les Pays-Bas du XVe au XIX siècle" verschenen in 1908, gaat binnen kort in een engelse vertaling uitkomen had slechts een dochter, zijn medefirmant Mr H. J. D. D. Enschedé was kinderloos, de broeders Johannes VI en Boudewijn Franciscus waren onge huwd en Johannes zou dat tot zijn dood blijven. Boudewijn Franciscus, de tegenwoordige President-direc teur, was gemobiliseerd. Het was een zorgelijke toestand met het oog op de toekomstige bezetting op directieniveau. Het lag voor de hand om de leidse student als directie-secretaris in het bedrijf op te nemen. Hij deelde met zijn Oom Charles de belangstelling voor het goede glas, de goede keuken en de liefde voor het schone boek. Toen in 1925 Jan van Krimpen in dienst van de Firma was getreden, is door hun vriendschap en samenwerking een bij zonder belangrijke periode voor de Lettergieterij en de Boek drukkerij aangebroken. Alleen al de Kerstuitgaven van die tijd zijn op het ogenblik verzamelobjecten van uitzonderlijke kwa-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 21