TJEBBO FRANKEN 5 juli 1883 26 februari 1966 Een bekende figuur in het Haarlemse leven heeft ons op 26 februari 1966 op 82-jarige leeftijd verlaten: de arts en schrijver Tjebbo Franken. Hij werd in Den Helder geboren als enig kind van een belasting-inspecteur, wiens gaven niet erfelijk bleken, want zijn zoon was het nimmer beschoren zich van zijn inkomen een duidelijk beeld te vormen, laat staan hieruit voor de fiscus iets tijdig terzijde te leggen. Hij bezocht in Haarlem de destijds vermaarde „school van Hubrechtsen in de Wilhel- minastraat, waarvan de gevel nog immer het tympanon van de voormalige Kruispoort draagt, en keerde in 1883 naar Den Helder terug, waar hij de h.b.s. voltooide. Fer beloning van zijn eindexamen bood zijn vader hem een reis door Europa aan. De herinnering hieraan is Tjebbo zijn hele leven bijgeble ven, hoewel hij niet verder dan Duitsland kwam. Wat hij daar in verdroomde stadjes vond was zijn romantisch hart genoeg. Door een niet te onderdrukken verlangen naar het toneel belemmerd had zijn studieijver voor de medicijnen te Amstei- dam na een zevental jaren nog geen duidelijk aanwijsbare vruchten afgeworpen en moest Tjebbo zich aan de universiteit van Utrecht aan een strenger régime onderwerpen. Hier ont moette hij zijn vrouw Gonnie, die voor een aanzienlijke ver snelling zorgde, zonder dat het jachtwerk werd. Zij heeft later deze ongeneselijke romanticus haar hele leven terzijde gestaan. In 1917, dus op 33-jarige leeftijd, vestigde hij zich eindelijk als arts te Haarlem, eerst in de Grote Houtstraat, later in het huis van Lorentz, waar hij evenals zijn voorganger gestorven is. Wij geloven niet dat hij als arts de nieuwste ontwikkelingen in de medische wetenschap nauwlettend volgde. Hier stond echter een stralend optimisme tegenover, dat hem een brede kring van patiënten bezorgde. Tjebbo Franken had een manier van binnenkomen, waardoor de bedlegerige zich reeds genezen waande. De wijze, waarop hij op de rand van het ledikant plaatsnam, zijn benen over elkaar sloeg en de patiënt met op-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 25