24 gewektheid bezag, alsof diens klachten op een wat levendige fantasie berustten, bereikten meer dan pillen vermogen, name lijk het verlangen hem dit morgen na te doen. Tjebbo gaf de beste medicijn die hij had: zichzelf. Ter voorkoming van de indruk dat hij als arts een ignorant zou zijn, zij hieraan toege voegd dat hij een bijna trefzeker vermogen bezat om diagnoses te stellen. Het eventueel doorsturen naar specialisten verborg zijn minder ontwikkelde zijde: de therapie. Er zijn huisartsen, van wie minder gezegd kan worden, omdat zij de hiervoor be nodigde deemoed niet tijdig opbrengen. Dit delegeren van bevoegdheden aan anderen is in de lite ratuur helaas niet mogelijk. Een boek moet men zelf schrijven. Het vijftal, dat uit Frankens hand is voortgekomen, laat zich door hen die de schrijver persoonlijk gekend hebben met een glimlach lezen, omdat zij de auteur daarbij vóór zich zien. Of het hun, die van dit beeld verstoken zijn, eenzelfde vertedering bezorgt, is aan twijfel onderhevig. De gestalte van Frans Hals heeft door Frankens vie romance'e geen nieuwe contouren gekre gen, noch ook kan men zeggen dat „Tussen leven en dood" en „Het huis van de dokter" boeiende elementen toevoegen aan wat wij van een huisarts reeds wisten. Zijn eerstelingen „Len tekalveren" en „Studentenhaver" zijn bundelingen van zijn bijdragen in „P.C.", waarvan hij redacteur was en dragen de kenmerken van een zorgeloosheid, die hem als mens beminne lijk, als schrijver niet geheel zonder reden vergeten doen zijn. Hij schreef snel en gemakkelijk, terwijl de omvang van zijn talent juist de aanvulling van geduld en concentratie behoefde. Dit tekort aan zelfcritiek belette hem zich te handhaven op het niveau, dat hij in zijn gedicht „De Provenierse" in enkele pas sages bereiken mocht. Tjebbo was nochtans kunstenaar en wel in die zin, dat hij in zijn bestaan verwerkelijkte wat hem in zijn geschriften onthou den bleef. Hij „leefde" zijn romans en gedichten. Wie hem, altijd zonder jas en met de onafscheidelijke fluwelen hoed op zijn lange witte haren door Haarlem heeft zien lopen, begrijpt wat ik bedoel. Hij kon de poëzie niet objectiveren, omdat hij zelf poëtisch was. Tjebbo vertegenwoordigde in zijn persoon

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 26