- 25 de eigenaardige romantiek, die hij had willen schrijven, hij was het sonnet dat op papier maar niet lukken mocht. Wie over hem schrijft, staat voor de keuze: het niet geslaagde werk of de geslaagde man. Ik kies het laatste. Want is het niet oneindig meer om in eigen persoon te zijn wat men had willen uitbeel den? Mondeling, als verteller, was hij eigenlijk het meest in zijn element. Hier hielpen zijn gaven als toneelspeler hem om een gebeurtenis werkelijk in de ruimte te zetten en onuitputtelijk welde de bron van zijn typisch Haarlemse herinneringen. Eén daarvan zij aan de vergetelheid ontrukt, omdat hier nog een andere echte Haarlemmer een rol in speelt. Tjebbo was als jongen bevriend geweest met Kees Spoelder, de latere rector van het stedelijk gymnasium. Op een dag werd hij door jon gens van een andere school overvallen en afgerost. Spoelder echter liep door. Tjebbo kon hem dit niet vergeven. Zestig jaar lang spraken noch groetten de beide mannen elkaar. Op een avond .wandelde Spoelder door de Wilhelminastraat langs de plek, waar het gebeurd was en stond stil. Toen liep hij op een draf naar het Lorentzplein en zag op de kamer van Tjebbo nog licht branden. „Tjeb!" riep Spoelder door de nachtelijke stilte. Boven ging het raam open en verscheen het besneeuwde hoofd van Franken. Hij keek neer op de kale schedel van de man, die meer dan een halve eeuw geleden zijn schoolvriend was ge weest en wachtte. „Tjeb!" riep Spoelder naar boven, „ik ben een schoft geweest!". Een paar seconden later vloog de deur open en lagen de beide mannen in eikaars armen. Ik wil niet eindigen zonder in respect en dankbaarheid de naam van mevrouw Winants te noemen, die vrijwel belange loos de laatste jaren van eenzaamheid voor mijn oude vriend heeft helpen verlichten. Godfried Bomans

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 27