MONSEIGNEUR DR. JOANNES VAN DODEWAARD 7 juni 1913 9 maart 1966 Er ging een schok van ontroering door Haarlem, toen op de avond van de 9e maart het nieuws zich verspreidde door de stad, dat Monseigneur van Dodewaard plotseling was overle den. Het waren niet alleen de katholieken in onze stad, die door dit bericht bijzonder getroffen waren, maar ook talrijke niet-katholieken die in de afgelopen jaren deze bisschop van Haarlem hadden leren kennen. Toen hij stier! lag op de persen van het weekblad „Hervormd Nederland" een artikel dat twee dagen daarna verscheen op de voorpagina van dit blad, waarin het initiatief van Mgr. van Dodewaard werd toege juicht om samen met alle Christenen eigentijdse problemen te bespreken op het terrein van de zielzorg, opvoeding, oecume ne enz. Dit voorstel had de bisschop gelanceerd in een per soonlijke brief aan de verschillende kerkgenootschappen en aan alle diocesanen. Hiermede was deze 52-jarige bisschop voor het eerst in de volle publiciteit getreden. De eerste jaren van zijn episcopaat waren bijna geheel gevuld geweest met zijn werk voor het Tweede Vaticaans Concilie, waaraan hij een groot aandeel heeft gehad, zowel in de voorbereiding als in de formu lering van de decreten. Geboren in Arnhem bracht hij een groot deel van zijn jeugd door in Rotterdam. Over zijn jeugd verklaarde hij in een openhartig levensbeeld van zichzelf, dat hij schetste in een toespraak in de Allemanskerk van Dominee Leeflang in het Noord-Hollandse Winkel „Ons gezin bestond uit zes kinderen, de jongste stierf kort na de geboorte en zo ben ik opgegroeid als nummer drie met twee zusters boven mij en twee broers onder mij Met passen en meten, kan ik echt zeggen, konden wij le ven. Dat wij zö moesten leven is een grote genade en zegen geweest, want zo leerden wij van jongsaf aan, dat je je

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 29