-28- eigen leven niet in handen hebt, dat Gods zegen noodza kelijk is, en dat God beproeft, ook, of juist die Hij lief heeft". Na zijn philosophische en theologische studies op het semi narie Warmond, werd hij in 1938 priester gewijd, waarna hij zijn bijbelse studies te Rome voortzette en in 1948 cum laude promoveerde tot doctor in de bijbelwetenschappen. Benoemd tot coadjutor van Mgr. Huibers werd hij 9 september 1958 tot bisschop geconsacreerd. Op 27 juni 1960 volgde hij Mgr. Huibers op als bisschop van Haarlem. Al spoedig na het aanvaarden van de zware last van het episcopaat werd de bisschop getroffen door een hart-infarct, die een lange periode van herstel noodzakelijk maakte. Zijn rusteloze activiteit ten tijde van het Concilie, en de lange avon den van studie als voorbereiding voor een volgende zitting schenen te wijzen op een volledig herstel. Alleen zijn aller naaste medewerkers wisten echter hoe vermoeid hij kon zijn, en hoeveel dit alles vergde van zijn zwakke hart. Toen hij zijn grote tournee door heel het diocees begon ter bespreking van zijn brief, realizeerde hij zich dat deze taak voor hem het einde kon betekenen; maar hij zette door. De bespreking met de priesters van het dekenaat Haarlem was de eerste en laatste van de lange reeks, die hij zich had voorgenomen. Mgr van Dodewaard was niet een figuur, die in het Haar lemse openbare leven sterk op de voorgrond trad. Zijn aange boren bescheidenheid en ook zijn zwakke gezondheid weer hielden hem van een regelmatig optreden in het openbaar. Maar ieder die met hem in contact kwam, kerkelijke en we reldlijke autoriteiten van de provincie en van de stad, zowel als de velen die hij ontmoette op zijn vormreizen door stad en land, zullen zich altijd zijn hartelijkheid en vriendelijke goed heid herinneren, die zo weldadig van hem uitstraalden. Mgr van Dodewaard was ook een man van grote artistieke smaak. In het jaarboek „Haerlem" van 1964 hebben wij in een artikel van Mgr P. Verhoofstad kunnen lezen, met welk een grote zorg en persoonlijke supervisie hij de restauratie van het oude stijlvolle huis op de Nieuwe Gracht ter hand heeft

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 30