MARIUS ANTOON REINALDA 28 juni 1888 4 juli 1965 Oude Haarlemmers zullen Reinalda nog wel voor zich zien, in zijn voor Haarlem meest markante tijd. Die van toen hij te gelijkertijd onder-directeur, later directeur was bij Tjeenk Willink èn wethouder van Haarlem. Men zag hem bijna dage lijks van de uitgeverij door de Grote Houtstraat naar het Stad huis wandelen, om zijn arbeid als gemeentebestuurder te ver richten. Onberispelijk gekleed. Met een hoed, bestemd om er gracieus ieder die hij kende mee te groeten. Hier een hand schuddend, daar een praatje makend. Met mensen uit voor aanstaande kring, maar niet minder met die, welke tot de ar beidersklasse behoorden. Uit die laatste was hij voortgekomen. Zijn vader, aanvanke lijk werkman bij de spoorwegen, begon in de Kleine Hout straat een geheelonthouderskoffiehuis, lange tijd centrum van de socialistische beweging in Haarlem. De jonge, intelligente Marius was daar in de avonduren niet alleen (een smetteloze) kellner: hij leerde er ook het democratische socialisme kennen. Zijn bewogenheid (op zich zelf reeds sterker dan velen veron derstelden) om het lot van de minder bedeelden werd daar ge voed. Zijn intelligentie en werkkracht, maar ook dat wat de Tjeenk Willinks hem boden, brachten hem in zijn beroep in de uitgeverij, in Haarlem en daarbuiten, snel in aanzien. Hij be woog zich gemakkelijk in kringen waarmee mensen van zijn komaf, niet zo maar in contact kwamen. Reinalda raakte ech ter nooit de banden kwijt met hen uit wier midden hij was voortgekomen. Hij werd na Nagtzaam reeds jong de onbetwiste aan voerder van de democratische socialisten in Haarlemop 28- jarige leeftijd in 1917 lid van de gemeenteraad, in 1919 fractie voorzitter, in 1921 lid van provinciale staten en in 1926 voor zitter van zijn partijgewest. Enkele onderbrekingen daargela ten was hij wethouder tot 1941 (sinds 1923), toen hij met zijn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 37