ANDRIES VAN GELUK 13 november 1888 21 november 1966 Bij het geven van een karakterschets van Andries van Geluk komt een ieder, die het grote voorrecht heeft gehad met deze sterke persoonlijkheid te mogen werken, tot termen als „on uitputtelijke energie, niet te remmen doorstootkracht, enorm zakeninstinct, organisator van grote allure". Is het wonder dat deze selfmade man zich zo thuis voelde in de wereld van het beton en het aannemersbedrijf? Al van zijn twaalfde jaar af had hij daar een werkkring. Daarbij koos hij zich een harde leerschool op een wijze, die voor de tegenwoordige jeugd niet meer voorstelbaar is. En als hij als jongen daarnaast nog graag en met opmerkelijk succes de wielersport beoefent, orga niseert hij er meteen maar de exploitatie van een gehuurde wielerbaan bij. Met de elementen zakenman-sportbeoefenaar-organisator is het beeld van deze markante figuur nog maar nauwelijks op gebouwd. Er moet nog veel bijzijn humor, zijn graag on deugend tegen de draad in zijn, zijn strijdlust, zijn grote zui nigheid op wonderlijke punten, zijn volstrekt vaderlandse hou ding in oorlogstijd en zijn warmkloppend hart voor zijn vrien den. De eisen, die hij aan die vriendschappen stelde, waren hoog, ook al omdat hij zijn medemens nogal duidelijk in de tegenstelling wit-zwart zag met heel weinig tussentinten. Maar wie eenmaal in het witte vak was ingedeeld trof een vriend met opvallende facetten: breeduit was zijn vrijgevigheid naast een zakelijke zuinigheid tot in het opvallende; ruim was zijn gast vrijheid in zijn grote huis in de Overveense duinen, naast een intiem gevoel voor stille huiselijkheid. Visser en jager van grote stijl, maar diep in zijn jongenshart toch liever stroper. Hater van alle ambtenarij, maar een van ideeën bruisend gemeente bestuurder. Bouwer volgens alle waarborgen van hechtheid, maar zuinig en het liefst als alle overheidsmaatregelen tegen leken. Wel sociaal bewogen, maar uitsluitend als de betrokkene zelf een harde poging had gedaan om uit de narigheid te komen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 49