49 Eenmaal op zijn praatstoel draaiden zijn theorieën vooral zakelijke en politieke als een betonmolen voort, hoe later in de avond hoe beter. Bij al zijn denken en doen waren zijn eigen instelling en energie de maatstaven. De opkomst van de beton-ijzerbouw heeft hij aan de bron meegemaakt en hij is in de betonwereld een der grote pioniers geworden. Als twaalfjarige kwam hij bij de Cement-IJzerfa- briek Wittenburg te Amsterdam. Bij de stichting van een nieuw betonbedrijf in 1909 ging hij in dienst daarvan over, maar door moeilijk optreden van de directeur moest dat be drijf drie jaar later al liquideren. Intussen had Van Geluk evenwel daar Ir. Wisselink ontmoet en het ideale contact tus sen deze jongemannen, die eikaars zakengevoel en kennis aan vulden, deed hen met hen beiden als directeuren in 1912 de Gewapend Beton Maatschappij „De Kondor" oprichten. Op indrukwekkende wijze veroverde het bedrijf zich een machtige plaats. Toen Wisselink in 1930 overleed zette Van Geluk met energie voor twee de zaken voort en stichtte nog een afdeling van het bedrijf in het toenmalige Nederlands- Indië. Als bases voor een gezonde samenwerking in de betonbouw heeft Van Geluk met Ir. Boon de Betonvereniging gesticht en wat later de Betonaannemersbond. Terstond na de bevrijding werd Van Geluk geroepen op de plaats van wethouder van Publieke werken van de gemeente Bloemendaal. Met overrompelende durf en doorzetting nam hij de wederopbouw van zijn woonplaats ter hand. Eén van zijn zeer persoonlijke stunts was ter gelegenheid van het gou den regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina het binnen driekwart jaar organiseren van het ontwerp en de financiering en terstond ook van de uitvoering van het prachtige Openlucht theater te Bloemendaal. Hij heeft deze creatie daarna in alle denkbare functies en onder moeilijke omstandigheden tot bloei geleid totdat de opkomst van de televisie er de klad in bracht. Typerend voor Van Geluk was, dat hij bij het veertigjarig bestaan van zijn „Kondor" de bloemenschat na de receptie liet brengen naar de stille Erebegraafplaats van de verzet-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 51