HET „HUIS VAN SCHAGEN" Koningstraat 20, een verborgen monument In de Koningstraat staat een wonderlijk opgetuigde, typisch laat negentiende-eeuwse gevel, die alleen de aandacht zal trekken van de meer opmerkzame voorbijganger om het bij zonder mooie ingangspoortje dat er in is opgenomen. Van 1881 tot 1965 bevatte het gebouw een Rooms-Katholieke school met een daarbij behorend klooster. Slechts weinig Haarlem mers zullen beseffen, dat het huis van zeer oude, wellicht Mid deleeuwse datum is, en als een zeer voorname edelmanswoning (ondanks de lelijke gevel) tot de belangrijke monumenten van onze oude stad mag worden gerekend. Bij de overdracht van dit huis aan de gemeente Haarlem is een zeer volledige reeks eigendomspapieren mee overgedragen. Van de geschiedenis van het gebouw is daardoor zeer veel be kend. In het begin van de 16de eeuw was het huis eigendom van Jan van Schoten, lid van het tot de stadsadel behorende geslacht van die naam. In 1541 wordt eigenaar Joost van Bronkhorst, ridder, kastelein (dat is slotbewaarder) te Oost- woude, baljuw van Kennemerland en West-Friesland. Het huis had toen reeds zij-uitgangen in de „Jacopijnensteghe" terwijl het erf ook reeds strekte tot het terrein, waar nu het kan toor van Openbare Werken is, toen het Cellebroeders-con- vent. Gezien zijn ambten, zal Joost van Bronkhorst het huis zelf hebben bewoond. Zijn dochter Elisabeth huwt Willem van Beyeren van Scha- gen, heer van Schagen en Burghorn (zoon van de Haarlemse burgemeester Jan van Beyeren van Schagen). Hun zoon, Jo- han van Beyeren van Schagen was een invloedrijk man. Hij was heer van Schagen, Borchharen, Barsingerhorn alsmede Oud- en Nieuw Goudriaan. Hij vocht in 1573 aan de zijde van Bossu op de Zuiderzee, wisselde van partij, werd daarop hoog heemraad van Schieland, lid van de Raad van State, pluim graaf van Westfriesland, Texel, Wieringen, de Zijpe en Wie-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 53