53 vrouw, Maria van der Voorde, weduwe Guilliaem de Key, ziet dat daarmede haar keukenlichten „betimmerd" zullen worden en protesteert. Rooimeesters leggen daarop het bouwwerk stil, op grond van het bepaalde bij de koop, gesloten tussen Van der Mast en Johan van Beyeren van Schagen; zij verbieden Herrewijn de plaats die „aende straet compt" te betimmeren. Er volgen verschillende processen, bij de processtukken bleef (zeldzaam geval!) de ontwerptekening van het door Her rewijn geprojecteerde gebouw bewaard, evenals een opmeting van het „keukenlicht". Herrewijn verliest blijkbaar het plezier in zijn huis: in 1631 verkopen hij en zijn echtgenote het pand aan Andries en Za- charias Hooftman voor f 24.000,—Deze heren leggen het ge schil voor aan scheidslieden die beslissen overeenkomstig het vonnis van schepenen van 23 oktober 1629: toegelaten is alleen „die muyr aen strate van outs geweest es". Zij herstellen deze muur en laten het poortje maken dat er thans nog staat. Za- charias Hooftman heeft het huis bewoond, zijn weduwe ver koopt het in 1649 aan Steven Geraerds, Raad, Vroedschap en Schepen van Haarlem. Hem volgen op als eigenaars Etienne Geraerds (zijn zoon), diens dochter en schoondochter: Isabella Geraerds weduwe van Mr. Quirijn van Stryen, secretaris van Haarlem, en Aletta Selkarts, weduwe van Mr. Mattheus Ge raerds, Raad en Regerend Burgemeester van Haarlem, Hen drik Crommelin (1729, door koop), Elisabeth Stalpart van der Wiele, weduwe van Hendrik Crommelin, en Adoll Jan Hes- huysen (1768, door koop voor f16.700, Heshuysen heeft het huis uitgebreid en verfraaid. Van zijn buurvrouw, Catharina Dix, weduwe van Gonstantijn le Leu de Wilhem verwerft hij in hetzelfde jaar het recht, de voorplaats te betimmeren; in 1771 was de verbouwing voltooid: op 8 no vember van dat jaar besluiten Burgemeester hem toe te staan „om voor zijn Huis en Erve te mogen doen stellen twee lantaarnen, mids voor het vullen en opsteeken van dezelve be talende Jaarlijks twee en twintig guldens". In 1778 wordt het bezit verder afgerond: Johanna de Roo,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 55