54 echtgenote van Adolf Jan Heshuysen koopt van de executeurs van het testament van Catharina Dikx het zuidelijke belen dende pand (thans nr. 22) aan. Beide huizen vererven op hun zoon Johan Hendrik Heshuy sen, die ze in 1817 verkoopt aan Francjois Jacob Prince. Deze maakt van het in 1778 verworven pand een „fabriekhuis", waarin een „stoomwerktuig" geplaatst wordt. Een veiling in 1832 brengt het complex voor f. 7690,in handen van Aarnoud Hendrik van Wickevoort Crommelin, die in hetzelfde jaar van Burgemeester en Wethouders vergun ning verkrijgt, het „fabriekhuis" te verbouwen tot een koets huis en stalling. Een openbare verkoping brengt het in 1881 in handen van het bestuur van de R.K. parochie van St. Anto- nius, dat het tot schoolgebouw doet verbouwen. Het complex is vervolgens voortdurend uitgebreid. Historische substantie, thans nog aanwezig- Het huis heeft in zijn geschiedenis vijf belangrijke verbou wingen beleefd: De eerste, tussen 1504 en 1601, die blijkbaar zo'n indruk maakte, dat de naam „Huis van Schagen", aan 't pand is blijven kleven; de tweede, na 1631 door Andries en Zacharias Hooftman, die de huidige fraaie ingangspartij ople verde; de derde tussen 1768 en '71, de vierde na 1832 en, de laatste, die wij wel een verminking mogen noemen, na 1881Van al deze verbouwingen zijn vandaag de sporen nog zichtbaar. Van de toestand vóór 1584, dit wil zeggen van het Middel eeuwse huis, dateert wellicht de voornaamste bouwmassa van het complex. Het bestaat thans uit drie elementen van recht hoekige vorm, met de smalle zijden aan de straat. Het meest rechtse en het middelste element zouden van vóór 1584 kun nen stammen; in de voorvertrekken zijn thans nog zolderingen van moer- en kinderbinten, ondanks stucwerk, afleesbaar. Van de periode 15841601 dateert vermoedelijk de zeer imposante, brede trap in het uiterste rechter element. Ondanks zonderlinge omtimmering (waarbij o.a. een ondersteunende zuil midden in een kast kwam te staan!) treft de monumentali teit van dit trappenhuis, niet in het minst door de forse leu-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 56