58 geprofileerde omlijstingen voorzien waren (deze omlijstingen zijn nog aanwezig). De kozijnen zijn voorzien van de, ook thans nog bestaande, schuiframen met bredere middenroede. De muur ter weerszijden van de ingangspoort is doorbroken door een tweetal vensters eveneens met omlijsting; ook deze zijn nog aanwezig. In het inwendig stammen uit deze verbouwing de marmeren schoorsteenmantel in de voorkamer rechts, in een late Empire- trant, de blinden van de vensters aan de straatzijde, enkele mo numentale dubbele deurpartijen (verminkt door het vervan gen van panelen door platen geëtst glas), en de fraaie tuindeur aan het eind van de overwelfde gang, met sierlijk bovenlicht. De verbouwing na 1881 heeft het aspect van het huis zeer ge schaad. De gevel is afgekapt en opnieuw bekleed met metsel werk, afgewisseld met gepleisterde banden; de vensters ter weerszijden van het poortje van een drukke bekroning voorzien, terwijl tenslotte de dakzóne door een teveel aan overgedetail- leerde elementen het aspect volkomen bederft. In het inwendig zijn tal van schotjes en muren bijgeplaatst, zodat de indeling zeer hokkerig is geworden. De vleugel achter de voorplaats is vervangen door een kapel het koetshuis geheel vernieuwd in een vorm aansluitende op die van het verbouwde hoofdgebouw. De toevoegingen van 1881 zijn in de meest letterlijke zin toe voegingen; dat wil zeggen een herstel van dit, constructief gave gebouw behoeft nu eens geen kostbare en langdurige operatie te worden, maar kan bestaan uit enkele behoedzaam aan te brengen correcties. De aankoop van dit pand door de gemeente wettigt de hoop dat deze oude (en zeldzame!) edelmanswoning te eniger tijd weer in ere hersteld zal worden. Corneille F. Janssen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 60