64 komst bewezen en nog te bewijzen, zijn een al te doorzichtig motief. Het lijdt trouwens gerede twijfel, of de graaf de rechten die hij schonk, wel inderdaad om niet weggeschonken heeft, maar daarover in het vervolg meer. Het Haarlemse geval is niet het eerste waarin de tot de kerk behorende school uit de grafelijke eigendom in andere handen overgaat: Floris V had in 1290 zijn school in Dordrecht aan de stad geschonken15; in 1324 en 1328 bevoordeelde graaf Willem III twee van zijn voormalige klerken met de scholasterie, onderscheidenlijk te Leiden en Rotterdam18. Wat konden beide begiftigden ermee doen? Alnaar ze verkozen, het schoolmeesterschap zelf waar nemen aldus was het wel bedoeld of het verpachten. De stad Dordrecht kon, blijkens de oorkonde, over de school be schikken zoals ze wilde. Maar we zien nu, in de loop van de 14e eeuw en vervolgens in de 15e, de parochiescholen geleide lijk in de handen van de stadsbesturen overgaan17; opvallend nieuw is echter de bepaling in onze Haarlemse oorkonde die gericht is op de kwaliteit van het te geven onderwijs18. Dat wijst op de aanwezigheid van ik herhaal het eerder gebruik te woord cultuurpolitiek, nu van de stedelijke besturen. Want de wereld is na Karei de Grote ingrijpend veranderd; we zagen al, dat tussen Karei en Albrecht ook 575 jaren liggen. In de achterlijke, puur agrarische Karolingische maatschappij is de handel tot herleving gekomenweggelopen horigen, zwer vers, verjaagd en veracht, worden kooplieden; kooplieden brengen weer geld in omloop; ze vestigen zich in afzonderlijke wijken, die door de gunst van de vorst ommuurde steden wor den met een eigen recht voor de ingezetenen; de vorst geeft dat recht graag, want hij wordt ervoor betaald in klinkende munt, die hem veroorlooft, soldaten te huren en ambtenaren te beta len. Aldus maakt de landsheer of hij nu de koning is, zoals in Frankrijk, dan wel de graaf in Holland zich onafhankelijk van de oude leenadel. Vorsten en steden worden eikaars bond genoten, want ze zijn op elkaar aangewezen. De vorst gaat me de onder invloed van dit nauwe contact beseffen, dat regeren nog iets anders kan inhouden dan rechtspreken, belasting in nen en een leger aanvoeren; hij krijgt oog voor de economische

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 66