73 Claus der Nederlanden, die sinds 1773 's zomers te Overveen op „Schoon-Oord" buiten was. Met de komst van Prins Willem Philip van Württemberg ontvangt Teyler op 20 September 1794 zijn eerste vorstelijk bezoek. Teylers Museum is een bezienswaardigheid geworden van de eerste orde. De fondsen der stichting stelden Directeuren in staat niet alleen belangrijke aankopen voor de verzamelingen en de bi bliotheek te doen, maar ook menigeen die zulks behoefde, de helpende hand te bieden en nieuwe ondernemingen op veler lei gebied te encourageren. Zo bv. nemen zij in Juli 1801 voor een aanmerkelijk bedrag deel in de door patriotten opgerichte associatie van landbouw: „Middenduyn", te Overveen5. Na de inlijving van het koninkrijk Holland bij Frankrijk was herhaaldelijk sprake van een bezoek van de keizer aan deze gewesten, in het bijzonder om de militaire positiën van de Schelde, van Amsterdam en Den Helder in ogenschouw te nemen. In het najaar van 1811 is Napoleon in ons land. Op 17 October is hij op de terugweg van Alkmaar naar Amster dam. 's Avonds tegen zevenen passeert hij Bloemendaal en Overveen. In Haarlem voegt de keizerin zich bij hem. Marie- Louise had die dag in de stad en de omgeving rondgekeken, 's Middags was ze onverwacht Elswout opgereden. Het echt paar Borski was juist met het oog op het keizerlijk bezoek in Amsterdam. Hun zevende kind, de elfjarige Wilhelmina Jaco- ba6, biedt der keizerin een in allerijl vervaardigd bouquet aan dat geaccepteerd wordt met de woorden: „Merci-bien, ma petite". Later vertelt ze als vrouw die de negentig jaren al had overschreden, ook aan mijn moeder deze jeugdherinnering. Tegenover het Haarlems stadsbestuur had Marie-Louise haar grote ingenomenheid te kennen gegeven met de haar van stadswege geschonken fraaie bloemen. De magistraat had aan geboden elke dag verse bloemen naar het paleis te Amsterdam te zenden, zolang de keizerin daar verblijf zou houden. Toen een aantal dagen later het keizerlijk paar uit de hoofdstad vertrokken was, ontving het Franse bestuur van Haarlem een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 75