74 rekening van f. 372,„wegens hulde van bloemen gedurende tien dagen aan H.M. de Keizerin". Op 24 October 1811 is de keizer weer in Haarlem en brengt er een bezoek aan Teylers museum na tevoren in het Funda tiehuis de stedelijke Raad, de Leden der Rechtbank en de geestelijkheid audiëntie te hebben verleend. Hij was gekleed in de uniform der garde-jagers die zijn beginnende zwaarlijvig heid nauwelijks verhulde. Al dadelijk bij het betreden van het museum bleek dat hij iets tegen de stichting had. Vooral de conservator van het physisch kabinet, Martinus van Marum, een man van grote eruditie en zeer veelzijdig, moest het ont gelden. Boven, op de galerij van de ovale zaal raakte Napo leon in gesprek met de presiderende directeur Mr Van Zee- bergh: „Eh bien, Monsieur, quels sont vos revenus?" Een der gelijke impertinente vraag was nog nimmer aan Directeuren gedaan. Van Zeebergh antwoordde ontwijkend: „Ah Sire, vraiment je ne sais pas trop la reduction des rentes, et autres circonstances Daarop vatte de keizer Van Zee bergh die wat gebogen stond, toegewend naar Napoleons kleine gestalte, bij het oor en beet hem toe: „Je comprends, vous ne le voulez pas dire, mais je le saurai". De gebeurtenissen van 1812/'14 hebben dit laatste belet. Bij zijn vertrek ont moette de keizer in de gang van het fundatiehuis de waalse predikant te Amsterdam, Josué Teissèdre l'Ange, die hem de behoeftige omstandigheden van de hervormde predikanten hier te lande onder het oog bracht. Van wat de keizer toen heeft opgemerkt, is alleen overgeleverd: „Je ne suis pas l'hom- me a baiser la mule du Pape".7 Van Teyler reed Napoleon over het Klokhuisplein, Grote Markt en Houtstraat naar het paviljoen„Welgelegen",8 waar hij in de benedeneetzaal, uitziende op de Dreef, verschillende personen audiëntie verleende. In het voorjaar van 1814 ont ving de souvereine vorst, Willem I, in datzelfde „Welgelegen" zijn bondgenoot Keizer Alexander van Rusland, wiens leger overste Andrei Iwanowitsj prins Gortschakoff, bekend uit de veldtochten van 1813 en 1814, Teyler in 1816 aandeed. Enkele weken na Napoleons bezoek ,kwam de toen twee-en-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 76