77 volksgunst en alle invloed die hij enige maanden lang genoot, totaal te hebben verloren. Met verlof uit Amboina in Nederland, komt de schrijver Eduard Douwes Dekker (Multatuli) op 18 Maart 1853 om Teyler naar Haarlem. Noch de stadhouderlijke familie noch enig lid van het Ne derlands Koninklijk Huis had tot dusver een voet in Teyler gezet. Op 22 Juli 1858 komt als eerste de Prins van Oranje, oudste zoon van Koning Willen III. De kroonprins, „Le Re- gretté de Tous",9 is dan in zijn achttiende jaar. Zijn verblijf aan de Leidse universiteit is juist afgebroken. Stellig zullen educatieve overwegingen 's prinsen moeder, Koningin Sophie, tot dit bezoek hebben doen besluiten. De koningin had reeds een band met de stichting. Hoogbegaafd en zeer kunstzinnig, ontving zij in het Paleis Huis ten Bosch, waar ze veelvuldig en alleen verblijf hield, geleerden en kunstenaars. Tijdens winter avonden werden nu en dan kunstbeschouwingen gehouden, waar menigmaal tekeningen uit Teylers bezit, daartoe door de conservator der kunstverzamelingen naar Den Haag gebracht, van hand tot hand gingen. In de zeventigerjaren der eeuw van zuinigheid en practisch handelen blijkt andermaal dat de tentoonstellingsruimten te klein zijn. Op 9 Februari 1877 besluiten Directeuren, die zich toen in die qualiteit naast het beleggen ook de luxe van het uitgeven konden veroorloven, een geheel nieuw, modern museum te doen optrekken, in het verlengde van en verheeld aan de „Ovale Zaal", uitkomende op het Spaarne, waar de in Italiaanse renaissance-stijl gebouwde gevel, naar het ontwerp van de Weense architect Ch. Ulrich, bekroond door Van Ho- ve's bronzen beeldengroep, nog steeds een toonaangevend element vormt. De eerste steenlegging vond plaats op 25 No vember 1878. Tijdens de bouw van het nieuwe museum krijgt het oude in October 1879 bezoek van de Prinses von Wied, geb. Prinses Van Nassau, in gezelschap van haar dochter Elisabeth, prinses van Roemenië, onder de naam Carmen Sylva als schrijfster bekend. Op 3 Juni 1884 komt Paul Krüger, sedert 1883 pre-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 79