80 Regentes haar leedwezen had te kennen gegeven dat wegens Haar onmiddellijk vertrek naar de residentie het bezoek slechts zoo kort had kunnen duren"12. Tijdens de korte rondwande ling door het museum deed zich een klein incident voor. Een ordonnance-ofïicier zette op zeker ogenblik de gelaarsde voet op een plateau met gewichten dat werd vastgehouden door een zeer sterke magneet. De zware metalen last stortte toen op de vloer, wat onder het gezelschap enige opschudding verwekte. Ofschoon de ganse dag een zeer grote mensenmenigte op de been was geweest, had zich in de stad geen enkel ongeval of ongeregeldheid voorgedaan. „Voor een niet gering deel", schrijft de reeds geciteerde O.H.C., „hebben de goede maat regelen door de politie genomen en heeft de houding van de politie zelf daartoe bijgedragen. Waar zij nodig was, vond men haar, en trad zij op met vastheid, kalmte en beleid". Ruim vijfjaar later brachten de koninginnen incognito een langdurig tweede bezoek aan Teylers museum. Dit viel tijdens het burgemeesterschap van Jhr. Mr J. W. G. Boreel van Ho- gelanden, een geboren regent die tot zijn dood in 1937 voor de Haarlemmers „burgemeester" Boreel zou blijven. Samen met de gemeente-secretaris Mr C. M. Rasch, ontving de Heer Boreel, wederom op het station, in de ochtend van 14 Decem ber 1897, de hoge gasten. Terstond na aankomst van de ko ninklijke trein uit Den Haag vertrok men om 10 uur per rijtuig langs Jansweg, Jansstraat, Klokhuisplein en Damstraat naar Teylers Museum op het Spaarne. Over deze rit leest men in de O.H.C.„Het hoofd der gemeente reed vóór in een coupé. Hare Majesteiten hadden plaats genomen in een open hofrij- tuig dat voor deze gelegenheid herwaarts was gezonden". Dan volgde een landauer met het gevolg: een ordonnance-officier (J. H. F. Graaf Dumonceau), een adjudant (Jhr. Mr O. D. van der Staal van Piershil) en twee hofdames, de freules Van Limburg Stirum en Van de Poll, de laatste door Koningin Wilhelmina „een Nederlands medewerkster aan mijn opvoe ding" genoemd13. Aan het museum werden de koninginnen opgewacht door de vijf directeuren van Teylers Stichting en, daar het bezoek

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 82