-86 Wij hadden over het geheel vrij strenge ouderwetse meesters met hier en daar een driftkop ertussen met handen die wel eens uitschoten maar dat vonden wij, zelf, in het besef dat wij dat ook wel eens dubbel en dwars verdienden, niet eens zo iets heel erg bijzonders. Ik zal me er niet in begeven te trachten die on derwijzers uitvoerig te beschrijven, daarvoor is het wel te lang geleden en mijn beoordelingsvermogen op zo jeugdige leeftijd van te weinig waarde. Er was, zo dacht ik, een alleraardigste, taktvolle meester in de eerste klasse, L. van der Have, die in de Gaelstraat woonde, een wonderbaarlijke keuze voor zo'n eer ste schooljaar om die allerjongste schooljeugd op zachte wijze aan het juk te doen wennen. Hij kon met recht „meester"lijk vertellen. Was een leerling op school door ziekte of zo achter geraakt, dan was hij het veelal die werd uitgekozen om de achterstand bij te werken. Als ik nadenk over die bij uitstek talentvolle onderwijzers die ik daar gekend heb, van die Theo Thijssen-mannen zoals b.v. Van der Have, Kuyper en Eikelenboom, dan is die ge dachte verbonden met wat vroeger altijd gold als een soort ontstaansgeschiedenis van de beoefenaars van dat vak. Het heette in mijn kindertijd altijd dat b.v. de ouders van knapen in steden en vooral ook dorpen die zo erg goed konden leren, aangeraden werd hun jongens te laten doorleren voor onder wijzer, over aanleg als jeugdleiders en -opvoeders werd dan nooit gerept. Achterhoken het Keizerrijk Het schoolgebouw had twee fronten, behalve een in de Wil- helminastraat ook nog een in de Sophiastraat, alles helemaal in gebruik door cle school van Hupie. Merkwaardig hoe de jeugd altijd zijn eigen namen meestal minder vleiende aan de dingen geeft; wij spraken van achterhok als wij het stuk aan de Sophiastraat bedoelden, waar de eerste drie klassen gehuisvest waren, d.w.z. de laagste jaarklassen. Wij vonden het schoolgedeelte aan de Wilhelminastraat na tuurlijk wel gewichtiger dan „achterhok", niet alleen veel min der kleine-jongetjesachtig, maar in onze ogen was de Wilhel-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 88