87 minastraat met de splinternieuwe, omstreeks de eeuwwisseling aangelegde Eerste Nederlandse Electrische Tram, de z.g. cein tuurbaan, een prachtige straat, met deftige bewoners en heer lijke tuinpoorten om in te ravotten en te spelen. De soms diepe en soms hoge stoepen met stenen trappen waren daarvoor ook bijzonder aanlokkelijk, in de Alexanderstraat was (en is er nog) een, die wij voor onze belegeringsspelletjes Fort Chabrol had den gedoopt. De naam stond er met krijt op geschreven, niet bepaald met toestemming van de bewoners, en werd er dan ook telkens weer afgepoetst, maar ook telkens weer even snel door ons opnieuw opgekladderd. Er is langs die trap een vrij hoge muurwand aan de straatkant en een jongen die zich daarvan niet in de diepte durfde storten, was in onze ogen geen echte jongen. Maar ook „achterhok" was geenszins te versmaden. Het gro te schoolhek was, ondanks verbod van hogerhand, heerlijk om tussen de spijlen door te kruipen, (Hupie zelf was soms wel eens genoodzaakt tegen de ruiten van zijn kamertje te tikken), interessanter echter was nog dat er vlak tegenover achterhok een soort rentenier woonde, die bijen hield. Hij deed dat voor zijn plezier, denk ik, en de bijenkastjes stonden voor in zijn tuintje aan de straat. Bijen gaan altijd op de ongelegenste ogen blikken aan het „zwermen" en als je dan je volkjes niet kwijt wil raken moet je aan het opvangen gaan om ze opnieuw er gens in een leeg kastje te caseren. Dan stond de renteniei-imkei met handschoenen aan en een soort gelaatsmasker op een lad der tegen een van zijn bomen en was al pijpsmokende op de vangst. Heerlijk om naar te kijken en doodzonde als plotseling de schoolbel ging klingelen, want na schooltijd was meestal alles al lang voorbij. En dan het Keizerrijk. Alleen oud-Haarlemmers zullen dat woord begrijpen. Ik lees nu in het stratenboek van Dr. Kurtz dat het oudtijds, volgens Overmeer, hier, na de grote stads brand van 1576 ten westen van de Voldersgracht een tuin of hof „Het Keizerrijk" was ontstaan. Van dat alles is alleen de Keizerstraat overgebleven. Hoe dan ook, wij in die vroegere tijd kenden het Sophiaplein

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 89