95 Donker en Sturing waren meer van de driftige soort. Vooral Sturing, misschien wat vreemd voor zo'n natuurminnaar, ging nogal eens erg te keer en smeet dan soms in zijn blinde woede een doosje „Kroontjespennen" door de klas. Zo'n op luchting gevende uitbarsting kon hij zich veroorloven. „Raap op", liet hij er meteen op volgen en wij moesten aan het werk al die pennen weer bij elkaar te grabbelen. Kalm en bedachtzaam was ook het hoofd H. M. Hubregtse Zeker zo goed als Eikelenboom was hij een man de moeite waard om in het bijzonder aandacht aan te wijden. Toekom stige generaties zullen het nog wel eens te beleven krijgen dat er elementaire onderwijsinrichtingen verrijzen aan het hoofd waarvap academisch gevormde en betitelde geleerden zullen worden aangesteld, al was het maar in de pedagogiek b.v., om de jeugd eindelijk eens met zachte takt te leren hoe ze moeten werken en om ze een tikkeltje rechtschapen politiek begrip en scholing te geven, als we eenmaal zo eensgezind en verstandig zullen geworden zijn onze neigingen tot partijversplinteringen aan banden te leggen. Maar in Hupie's tijd was dat zeker allemaal nog wel erg ver af. Toch zouden we het alleszins normaal hebben gevonden als ons enigszins professoraal uitziend hoofd van destijds de drager was geweest van de een of andere academische onder scheiding. Hij had er alle allures van. Leraren en onderwijzers zijn als mede-opvoeders van de jeugd altijd uiterst belangrijke leden van de maatschappij geweest maar in die dagen was de beloning daarmede niet helemaal in overeenstemming. Er wa ren toentertijd hier en daar nog wel „kale onderwijzers". Bij Hupie, met uitzondering van zijn schedel, niets van zulke kaalheid. Integendeel, zijn onberispelijke jaquet-costuum en fonkelende gouden bril gaven hem het stempel van een zekere deftigheid. Ik noemde in de aanvang van dit stuk zijn school het voorportaal van de H.B.S. en Gymnasium, die hoofdge bouwen op Haarlems onderwijsgebied omstreeks 1900. Hupie was een waardig pendant van mannen als Dr. Garrer en voor-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 97