96 al ook Dr. Brongersma wiens statige geklede jas de juiste ver houding schiep met Hupie's keurige jaquet, evenals de „hoge zxje" dat harmonisch teweeg bracht met Hupie's kaasbolletje. Ja, Hupie's kaasbolletje, dat vermaarde hoofddeksel dat altijd bij hem was. Het stond enigszins vooroverhellend op zijn te armelijk behaarde glimmende schedel óf, afgenomen bij het binnenkomen van een klasse-lokaal, hield hij het voor de mond en praatte er achter tegen de onderwijzer of tegen de jongens. Dat miste nooit, een wonderlijke gewoonte die ik nooit van iemand anders heb gezien. Die toespraken tegen ons waren al— tijd doodernstig, soms op bestraffende toon, als er ergens kattekwaad was bedreven, soms ook wel vreugde-wekkend als er b.v. ijsvrij in de winter mee werd aangekondigd. Even min als van enkele van de H.B.S.-leraren kregen wij van hem ooit anders dan bij hoge uitzondering een echt lachen te zien. Hupie had uiteraard veel meer in zijn mars dan zo naar buiten voor ons bleek. Naar ik meen werkte hij H.B.S.-knaap- jes bij in de wiskunde-vakken als dat door ziekte of zo te pas kwam, ook zal hij in die dagen wel deel hebben uitgemaakt van examencommissies op onderwijsgebied. Ik ken het huis waarin hij heeft gewoond maar al te goed, deze regels over hem zijn geschreven in de kamer die ook hem tot studeerkamer zal hebben gediend. Hij zal hier ook op echte H.B.S.-leraars-manier jongens in huis hebben gehad, de hui zen zijn er bijna zichtbaar op gebouwd. Een echte onderwijsman houdt van het onderwijs en geeft dus ook graag zelf les. Hupie was, zoals toen gebruikelijk, al leen maar hoofd der school", had dus geen klas, maar als de baas van de school die opleidde voor de oude wiskunde-H.B.S., die op haar beurt weer op Delft aanstuurde, ging de wiskunde- bagage van zijn scholieren hem duidelijk zeer ter harte, zo zeer dat hij ons in de hoogste klasse wekelijks een uur lang te lijf §m§ met een soort van rekenarij die op de een of andere ma nier uitging boven het gewone lagere school rekenen. Wij noem den dat een uur „theorie van Hupie", vonden het moeilijken waren er dus niet zó verzot op. In dat uur zagen wij Hupie zoals

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1966 | | pagina 98