100 kantoor van Opperdoes in de waag staan. De hoofdofficier liet, toen hij het verhaal gehoord had, dadelijk de deurwaarder Cloribus komen. Lemmers moest zijn verhaal doen: Tussen twaalf en half een waren de schipper en de knecht van het Assendel ver veer aan zijn huis gekomen; hij kende hun namen niet. Zij zeiden hem, dat zij boter in het schip hadden; die moest hij maar zo lang in zijn huis zetten, er zou wel iemand om komen. Hij was toen naar de schuit gegaan en had de boter van de knecht in ontvangst genomen. Toen was Stroebei gekomen. De hoofdofficier liet Lemmers in gijzeling brengen in het gevangenhuis. Het vaatje boter werd naar de „conchergerie deser Stadt" gebracht en verzegeld. Daarop gingen Opper does en Stroebei met de commissaris Kleynenberg naar de Assendelver veerschuit, die nog in de Bakkenessergracht lag. Maar noch schipper noch knecht waren er op te vinden. De commissaris liet vervolgens de boot door zijn trawanten naar het Spaarne brengen en voor zijn huis aan de ketting leggen. Hoe het verder met die arme Lemmers is gegaan, vermeldt het verhaal niet, maar Stroebei had er waarschijnlijk een goede dag aan (zie blz. 99 le alinea). In 1769* verzocht en verkreeg Opperdoes van de Edele Mogende Heren Gecommitteerde Raden van de Edel Groot mogende Heeren Staten van Holland en Westvriesland zijn „dimissie" als hoofdgaarder van de waag, de boter en de fruyten17. Hij kreeg een „douceur" van 230 gulden per jaar van 's landswege en bovendien legden Gecommitteerde Raden aan zijn opvolger de plicht op, maandelijks een deel van het collectloon, dat hij zelf beurde, aan Opperdoes ge durende diens hele verdere leven af te staan. Deze nieuwe hoofdgaarder was de boekhouder Pieter Loeterbag, die wij vroeger al eens als assistent van Opperdoes ontmoet hebben. Deze kreeg een beloning van 3% van het collectloon, en geen vast salaris, zoals Opperdoes had genoten. Van de 3% moest hij 1/4 aan Opperdoes afstaan. Waarschijnlijk heeft hij niet het jaar 1768 in het onderschrift van het portret is onjuist.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 102