108 - dat ze veel ouder waren. Veel werd er op klompen gelopen, schoenen waren vaak volgezet met ijzeren hoefjes en de schoen maker voorzag ze zelfs van nieuwe neuzen. Als kind heb ik vaak de nauwe steegjes en slopjes doorge lopen en er de treurige toestanden gezien. De meeste kleine kinderen kropen over de straat omdat ze van de Engelse ziekte niet goed konden staan of lopen. De kleinsten zaten achter een hekje dat in de deur geplaatst was. De kleine één kamerwoningen hadden vaak ook nog ijzeren ledikanten in de kamer staan. Had men het geluk een droog zoldertje te hebben, dan stonden de ledikanten met een stro-matras daar onder de balken en daarboven hingen de drooglijnen. Frisse lucht en het daglicht moesten door een klein steekraampje komen. Om op het zoldertje te komen, moest men een losse trap op die aan haken werd gehangen, ook moest eerst het zolderluik goed vastgezet worden. Daar aanschaf van nieuwe dingen er gewoonlijk niet af kon, bleef men alles bewaren en dat gebeurde op deze zelfde kleine ruimte. De waterleiding kraan was bij velen achter de voordeur. Als men een washok of keuken had dan was de kraan daar. De z.g. plee bevond zich daar ook, of anders achter op het plaatsje. Vaak moest meer dan één gezin hier gebruik van maken. Het tonnenstelsel was nog alom in gebruik. Een keer in de week kwam de geu rige wagen voor de deur en werd de volle ton verwisseld voor een lege. Ik woonde zeifin een z.g. nieuwe wijk, maar de plee was er in de gang naast de bedstee en de keuken. Als de ge meentewagen huis aan huis langs kwam, werden lange buizen in de gang gelegd en zo werd de put in de gang leeggezogen. Het was een onfrisse vertoning. Er waren veel gezinnen die door de armoede de week niet rond konden komen. Dan ging men naar de lommerd op de hoek van de Kleine Houtstraat en de Gortesteeg en bracht daar iets van waarde in als kleding, huisraad enz. Men kreeg er wat geld voor en tegen bijbetaling van een klein bedrag kon men later weer bezitter worden van wat je een week of langer moest missen. Bij overlijden van de man kwamen de inkomsten voor het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 110