109 gezin stil te staan. Als men bij een kerk was aangesloten kon men in zulke gevallen een beroep doen op de diaconie, anders kwam men voor de z.g. bedeling in aanmerking. De weduwe nam om wat te verdienen dienstbode-wasgoed aan huis aan. Lange streepjaponnen en tullen mutsen werden gesteven en gestreken en op een houten bak naar het adres gebracht waar de dienstbode in dienst was. Er stonden bordjes voor de ramen met „Hier mangelt men", had men geen mangel dan stond er „Hier gaat men uit mangelen". Ook verdienden vrouwen er iets bij door stoven met een testje en een kooltje vuur erin in kerkgebouwen of bijeenkomsten te plaatsen. Om aan wat geld te komen moest van alles aangepakt worden en de kin deren, hoe jong ook nog, werkten mee door voor en na school tijd voor bakkers en slagers te bezorgen. Dan viel er nog wel eens een warme maaltijd of een oud brood af om mee naar huis te nemen. Ook gedragen kleding werd wat dankbaar aan vaard. Als moeder uit werken ging kon ze de kinderen al jong naar de zusters brengen. Thuis gekomen kon ze bij de water- en vuurvrouw de pan gaar gekookte gort afhalen, die deze voor een paar centen op haar groot fornuis kookte. Veel werd koek-in-potje gegeten, meelbeslag dat in een gietijzeren pan ging, of Jan-in-de-zak met stroop. Door de bevolking werd ook veel vis gegeten. Zandvoortse vrouwen, die elke dag naar Haarlem kwamen lopen, hadden op het Begijnhof hun hand kar staan en liepen te venten tot ze „los" waren. De gar- nalenman had een grote korf op zijn rug. Hij verkocht, ook op zondag, de garnalen voor twee cent per kopje. Ook de zuur- wagen ging op zondag straat in, straat uit. De melkboeren kwamen twee keer per dag langs en op de zondag één keer. Vroeger droegen zij een juk met twee houten emmers eraan, later kwamen ze met een handwagen of met paard en wagen. De boterboer had zijn handwagen vol met blauwe stenen boterpotten in verschillende maten. Slagers en kruideniers bezorgden in de hengselmand. Kwam de orgelman dan gin gen de vrouwen naar buiten en werd één cent in het koperen bakje gedaan. Ook kwam er een man met een buikorgeltje.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 111