110 Ondanks de armoede was er veel dronkenschap, café's waren er te over. Het drankgebruik betekende een extra last op de grote gezinnen. Als er een baby moest komen en er totaal niets aan kleertjes enz. was, bood in vele gevallen de St. Elisabeth Vereniging hulp, ook met extra voedsel als eieren en melk. Als de vrouw het betalen kon, bestelde ze een baker, anders was er burenhulp aanwezig. De baby werd stijf inge pakt, de molton of flanellen rompluier stevig vastgespeld van onder de armpjes tot om de voetjes, ook kreeg het een hoofd- luier om. De meeste baby's hadden een fopspeen, ook al wa ren ze reeds wat groter, dan spelde men de speen met een bandje op het schortje vast. Schoolgaande kinderen, ook de jongens, droegen mouw- schorten van een fijn bont streepje, het halsstuk bestikt met wit oplegband, boezels en boezelaars werden ze genoemd. De meisjes droegen een hoedje en de jongens een pet, ook bij warm weer, in de winter een ijsmuts ook wel klut genoemd. Ieder kind droeg zwarte gebreide kousen tot over de knie, vast gehouden door elastieken kousenband met gesp. Bij het naar bed gaan droegen de meisjes lange ponnen, de jongens hansoppen en de moeders nachtjakken van wit keper of ka toen. In de steegjes zaten bij mooi weer de vrouwen op straat voor de deur te breien, het hele wel en wee van de buurt werd besproken. Was een buurtgenoot overleden en kwam de aanspreker het rondzeggen, dan gingen de buren condoleren en de over ledene bezien. Meestal lag deze thuis, maar was dat niet het geval dan hield op de dag van het begraven de lijkwagen voor de woning van de overledene even stil, behalve in de smalle straatjes. De buren en verdere bewoners hadden dan de lancaster rolgordijnen omlaag. De weduwe ging, als ze dat kon bekostigen, iedere dag in het zwart gekleed, de arme mensen droegen een zwarte band om de mouw van hun kleren. De dameshoeden hadden dan een zwarte band of strik van crêpe. Zondags gingen wij naar De Hout, waar in de muziektent concerten werden gegeven. Veel bekijks hadden de paarden-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 112