113 aan de belangentegenstelling tussen Haarlem en Rijnland. Haarlems belang eiste een vrije scheepvaart over het Spaarne naar open water „tot gerief der coopluyden", die de stedelijke industrie deed bloeien. Rijnlands belang gebood alle ingelan den voor wateroverlast te behoeden, een algemeen belang dus, dat uiteindelijk ook Haarlem ten goede kwam, daar de behartiging van dat belang de stad voor rampen vrijwaatde. Maar het" stedelijk particularisme kon weinig begrip op brengen voor Rijnlands vérstrekkende belangen, wanneer deze de stedelijke nering dreigden te schaden. En de Spaarn- damse zeedijk met zijn sluizenstelsel was voor Haarlems han del in zekere zin een obstakel. Vandaar Haarlems langdurige strijd met Rijnland om een grote Haarlemse schutsluis in eigen beheer, zonder doorvaartrechten aan Rijnland ver schuldigd te zijn. Men ziet hier het verband met de historie van de Grote Haarlemmersluis. De inhoud van de bovengenoemde overeenkomst van 1519 is zonder enige kennis van de voorgeschiedenis niet geheel duidelijk. Enige feiten dienen eerst de revue te passeren. Het staat wel vast, dat Spaarndam in de jaren vóór 1514 één overdekte schutsluis (de Kolksluis) en negen uitwaterings sluizen telde1. Daarin kwam in de eerste decennia van de 16e eeuw in grijpend verandering. Een van de grootste overstromings rampen sinds het ontstaan van het Hoogheemraadschap trof Rijnland in de nacht van 30 september op 1 october 1514. Vooral Spaarndam moest het ontgelden. Van de huidige Grote sluis tot aan de zogenaamde Woerdersluis werd alles weggeslagen met inbegrip van de tussenliggende zeven slui zen. De zee had vrij spel op het Spaarne en op de achter de dijk liggende landen. Grote schade werd door de overstro ming in Rijnland aangericht en het college van hoogheem raden nam maatregelen om de Spaarndamse dijk te herstellen. De scheepvaart kon vooreerst onbelemmerd van de opening een gat van meer dan 150 meter in de Spaarndamse dijk gebruik maken. Haarlem deed nu moeite om de toestand zo te houden en maakte processen aanhangig teneinde de kans

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 115