115 sluizen te Spaarndam, en trachtte de inbraken verder te dichten. Haarlem was het met de gang van zaken niet eens en de protesten en processen, daarover ontstaan, duurden voort. Haarlem had n.l. sedert 1506 een overtoom „an dat West- eynde van Sparendamme", waartoe Rijnland in dat jaar ver gunning had verleend bij de volgende acte: ,,Die dijcgrave ende hyemraden van Rijnlant hebben ghe- consenteert die stede van Haerlem doir versoeck van den burgemeester geryt van scoten mitten tresoryeren omme tot der voirss, stede behoef te mogen doen maken ende setten een overtome an dat westeynde van sparendamme om die selve overtome te mogen doen maken alst hemluyden aider nutste ende bequaemste duncken ende wesen sal ende hebben voirt geconsenteert tot behoef der voirss. stede dat alle die scuyten daer over lijdende vrij sullen wesen van den sluysgelde sonder yet dair of te geven mit condicyen ende voirwairden dat die stede van Haerlem voirss. nu noch tot genen dagen enyge oncosten up die voirss. scuyten setten sullen mogen mer sullen die voirss. overtoem maken ende onderhouden tot der voirss. stede laste ende coste so dat behoirt ende buyten laste ende coste van den gemenen lande van Rijnlant duyerende tot den hogen hyemraets wederseggen toe ende neyt langer. Ge- daen up sinte pieters scouwe anno VI." (22 februari 1506) 5 Deze overtoom was tengevolge van de dijkwerken tijdelijk buiten gebruik en Haarlem zag langzamerhand de handel verlopen, daar de kooplieden andere vaarwegen kozen om hun waren te vervoeren, zoals de Vecht. De stad zag zich in haar aanspraken op een vrije doorvaart de steun der lands regering ontvallen, en de spanningen namen toe. Plotseling namen de gebeurtenissen een dramatische wending. Het jaar 1517 werd voor Spaarndam met recht een ramp jaar. Omstreeks Pasen (12 april) brak opnieuw tijdens een storm een „gestopte waal" een afgedamde inbraak bij Spaarndam door. Onmiddellijk namen hoogheemraden maatregelen, maar de werklieden ter plaatse en de Spaarn- dammers waren bevreesd voor een geheel ander gevaar dan het watergeweld. De Gelderse benden, versterkt met opstan-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 117