116 dige West-Friesen, hielden in Noord-FIolland huis, bezetten en verbrandden Beverwijk en namen Alkmaar. Lang konden zij zich niet tegen de Keizerlijke macht handhaven, maar het platteland betaalde het gelag. In Juni 1517 trokken de Gel dersen naar het zuid-oosten terug en namen op 2 juli hun weg over Spaarndam. Het dorp werd deerlijk geplunderd en ver woest op Donderdag „onser lieven vrouwendach visitatio" en de pas herstelde sluizen werden verbrand tot op de water lijn6. Voorzichtig waagden de angstige bewoners na de af tocht der Geldersen zich weer in hun dorp, maar enkele dagen later voltooiden de Haarlemmers de verwoesting, die de Geldersen hadden aangericht. Hier lag de kans het plan voor een open Spaarne, rampzalig voor de waterbeheersing van Rijnland, met geweld te verwezenlijken. Op Zondag 5 juli rukte een gewapende troep Haarlemmers op instigatie van het stadsbestuur Spaarndam binnen en begonnen alle palen en schotdeuren mét het houtwerk van de sluizen uit de grond te trekken. Twee dagen later werd al het hout verbrand, terwijl 's nachts de Haarlemmers onder het geschreeuw van „Gelder, Gelder" door het dorp liepen. De bewoners, in de mening dat de vijand was teruggekomen, namen opnieuw de vlucht. Zo had men vrij spel. Huizen, die nog overeind stonden, werden afgebroken en in het bijzonder het tolhuis moest het ontgelden. Het houtwerk van de reparaties aan de ingebroken „waal", die men bezig was te dichten, werd door schepen aan stukken gezeild en een nieuwe sluis van Rijn land verwoest. Het behoeft geen betoog, dat door een dergelijk geweldadig optreden van Haarlem Rijnland opnieuw schade leed door overstromingen en dat de tegenstellingen meer dan ooit wer den toegespitst. Van een bestraffing van Haarlem voor dit ontoelaatbare gedrag vinden wij in de stukken geen melding gemaakt. Vast staat wel, dat het Haarlem's zaak geen goed deed. Rijnland kreeg bij sententie van het Hof van Holland van 5 juli 1518 op bijna alle punten gelijk. Reeds op 21 april van dat jaar had het Hof uitspraak gedaan in de geschillen tussen Rijnland

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 118