117 en Haarlem over het herstellen van dijk en sluizen te Spaarn- dam. Rijnland moest de ingebroken Kolksluis terstond doen „stoppen", hetgeen Haarlem zou moeten gedogen. Haarlem moest terstond een tijdelijke schutsluis in de dijk leggen, wijd 20 voeten, en de kosten, ongeveer 1600 pond, kwamen voor Rijnlands rekening. Haarlem was verantwoordelijk voor alle schade, die Rijnland door deze sluis zou kunnen lijden7. Het schijnt, dat aan deze oplossing waterstaatkundige be zwaren kleefden. In ieder geval werd er in de bovengenoemde sententie van 5 juli 1518 op teruggekomen. Thans werd be slist, dat Haarlem niet mocht voortgaan met het maken van een open schutsluis. Het daartoe gegraven gat in de dijk zou door Rijnland worden gedicht. Rijnland moest zo spoedig mogelijk de oude overdekte Kolksluis met kolk en verlaat weer bruikbaar maken ter breedte van minstens 20 hout voeten (circa 5.70 m.), hoogte en diepte naar advenant. Haarlem mocht desgewenst een kleine sluis van negen hout voet wijdte te Spaarndam maken op een plaats door Rijnland aan te wijzen, welke sluis volgens opdracht van Rijnland ge maakt en beheerd zou worden. Alle andere aanspraken en kosten werden gecompenseerd8. Over deze kleine sluis, de Kleine- of Haarlemse sluis werd, zoals reeds vermeld, op 16 mei 1519 overeenstemming bereikt. Ten overstaan van commissarissen van het Hof van Holland kwamen Haarlem en Rijnland nader overeen, dat de uit wateringssluis, die gedurende de reparatie van de Kolksluis voor de scheepvaart geopend was, tot uiterlijk 1 september als zodanig gebruikt zou mogen worden. De kleine sluis, die Haarlem volgens de vorige uitspraak mocht leggen, zou 10| voet wijd mogen zijn en zou gelegd mogen worden op de plaats van de overtoom of dicht daarbij. Het sluisgeld van deze kleine sluis zou Rijnland ten goede komen9. Spoedig werd met de bouw van de Kleine of Haarlemmer sluis begonnen en op 16 september 1519 was het werk vol tooid. Haarlem droeg vanzelfsprekend de kosten en zou ook het onderhoud voor zijn rekening nemen.10 De moeilijkheden

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 119