125 Rijnland te doen leggen zonder toestemming van hoogheem raden. Er werd door Haarlem dan ook geen uitvoering gegeven aan het privilege van 1479 en de stad stelde zich, sedert 1519, tevreden met de Kleine Haarlemmersluis, waarvan de ge schiedenis hiervóór in het kort werd behandeld. Sedert 1519 tellen wij dan te Spaarndam vijf sluizen. Van West naar Oost zijn dat: De Kleine- of Haarlemmersluis, de Kolksluis, de twee Woerdersluizen en de Landsluis, die ook wel Oude Haarlemmersluis genoemd werd25. Daarvan waren de Kleine Haarlemmersluis en de Kolksluis schutsluizen en de drie andere uitwateringssluizen. Haarlem, eenmaal in het bezit van het privilege van 1479, koesterde begrijpelijkerwijze wel de wens de bepalingen daar van geëffectueerd te zien. Reeds in 1518 had de stad daartoe alle pogingen aangewend, maar hoogheemraden van Rijnland hadden, met een beroep op hun privilege van 1255, alle plan nen in die richting met succes verhinderd. Wel kwam in 1519 een accoord tot stand over de aanleg van een kleine sluis, zoals we gezien hebben, maar Haarlem was niet van oordeel dat daarmede voldaan was aan haar wensen en aan de bepalingen van het charter van 1479, welke de stad in het genot beloofde te stellen van een „grote" schutsluis, die voldoende was voor Haarlems handelsverkeer te water. Veertig jaar lang schikte de stad zich in de voor haar onbevredigende situatie. Toen echter de economische toestand in de Lage Landen in de vijftiger jaren der 16e eeuw aanmerkelijk verslechterd was, ondervond ook Haarlem daarvan de terugslag. Eertijds had Haarlem bestaan van zijn brouwerijen en de lakennijverheid, maar het stadsbestuur werd steeds meer bezorgd over de achteruitgang in die neringen. Men wilde de algemene nijverheid een nieuwe stimulans geven door het vestigen van een nieuwe industrie en men had daartoe het oog laten vallen op de scheepmakerij26. Daar Haarlem zo dicht bij open water (het Y) lag had men waarschijnlijk ook het plan zee waardige schepen te doen bouwen, maar een uitgang, een open schutsluis in de Spaarndamse dijk, was daarvoor een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 127