127 jaar was er reeds door gecommitteerden van hoogheemraden een inspectie te Spaarndam gehouden „opt leggen der open sluyse"29. Op 6 februari/13 maart 1567 werd er tenslotte een accoord tussen Rijnland en Haarlem gesloten „betreffende 't leggen en onderhouden van een steenen open spoye ofte sluyse bij denselven stede geleyt en gemaict in de Oosterwaele tot Sparendamme"30. Rijnland was te eerder bereid tot dit ac coord, omdat de duiker (de lantsluys) die daar ter plaatse reeds 28 jaar dienst deed, nodig moest worden hersteld, het geen grote kosten met zich zou brengen. De nieuwe sluis zou tevens als boezemsluis gebruikt worden, zodat de duiker kon worden weggeruimd. Tevens zou de nieuwe sluis één der Woerdersluizen vervangen. De verplichting tot instandhou ding daarvan werd door het Grootwaterschap van Woerden in 1571 afgekocht31. Het accoord van 1567 hield o.m. in, dat Haarlem een nieuwe open stenen sluis zou doen maken, die 24 Rijnlandse voeten wijd zou zijn. Grote schepen met staande masten moesten daardoor kunnen varen „ten gerieve van de neringe van de scheepmakerije en koophandel". Haarlem zou zorgen voor de diephouding en verwijding van het Spaarne. Rijnland stemde in de aanleg toe, mits Haarlem de kosten droeg en het onderhoud voor zijn rekening nam. Hoogheemraden zou den het recht van inspectie hebben. De bewaring, opening en sluiting der sluis zou geheel aan Rijnland worden overgelaten. De schepen, die gewoonlijk door de Grote- of Kolksluis te Spaarndam voeren, zouden daarvan gebruik blijven maken en zouden niet door de nieuwe Haarlemmersluis mogen varen, een bepaling waaraan later de hand niet werd gehouden. Indien er schade door de aanleg van de nieuwe sluis zou ontstaan, zou Rijnland de sluis mogen „stoppen" (afdammen). Als de sluis voltooid was zouden de ingelanden van Rijnland aan Haarlem als subsidie een som van 7000 pond, die Haar lem eerst aan Rijnland betaald had, in zeven termijnen resti tueren. Het Hof van Holland bekrachtigde deze overeen komst op 14 maart 1567.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 129