128 In de zomer begon men voorbereidingen te treffen tot uit voering van het werk. Daarmede begon een reeks van con flicten tussen Rijnland en Haarlem, eensdeels veroorzaakt door oude tegenstellingen en anderdeels door de chaotische toestanden in de eerste jaren van de opstand van deze gewes ten tegen Spanje. Het spreekt vanzelf dat het Grootwaterschap van Woerden in de besprekingen over de nieuwe sluis betrokken werd in verband met de belangen van dat waterschap bij de uitlozing te Spaarndam. De 18e september 1567 kwamen de drie par tijen, nl. Rijnland, Haarlem en Woerden te Haarlem voor de eerste maal samen om over de voorgenomen bouw van de nieuwe sluis te spreken. Aanvankelijk was de verhouding tussen Rijnland en Haarlem nog vrij redelijk, maar toen er van Haarlem's zijde weinig voortvarendheid werd betoond, geraakten Rijnlands bestuurders geïrriteerd. Het blijkt, dat een jaar later nog zeer weinig voortgang was gemaakt, en toen door de Noordwesterstorm van 11 en 12 october 1568 „grote aenpersinge van water" tegen de Spaarndamse dijk was ontstaan, zodat Rijnland in groot gevaar verkeerde, gaven hoogheemraden kortaf opdracht aan die van Haarlem om maatregelen te nemen tegen dreigende inundatie. De trage voortgang van de werkzaamheden aan de nieuwe sluis ver oorzaakte een zeer zwakke plek in de Spaarndamse zeedijk, vooral in het aanstaande winterseizoen. In allerijl moesten de bestuurders van Haarlem op 14 october 1568 vijftig man aan de sluis laten werken om door het opwerpen van dammen de dijk ter plaatse enigszins te beveiligen. In het najaar van 1569 was de sluis nog niet gereed, zoals uit de stukken blijkt. Behalve de extra-kosten van onvoorziene werkzaamheden, waarvan Rijnland noodgedwongen een deel voor zijn rekening nam, scheen men ook toen een spoedige voltooiing niet te verwachten. Rijnland verplichtte Haarlem n.l. een dam te leggen vóór de sluis, zodat men in de aanstaande winter die van 1569 op 1570 geen inbraak behoefde te vrezen. Het blijkt, dat in de loop van 1570 de nieuwe sluis tenslotte gereed kwam, maar deze voldeed niet aan Haarlems ver-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1967 | | pagina 130